Otomobilden sonra motosikletler için de acil çağrı eCall devrede

Türkiye’de motosiklet kullanımı yaygın ve pratik olmasına rağmen; günümüzde hala yaşanan motosiklet kazası problemlerinin önüne geçilebilmiş değil.

Motosiklet kazalarının yaklaşık dörtte üçü başka bir otomobil ile çarpışma esnasında meydana geliyor. Otomotiv parça üreticisi Bosch da bu kazaların azalması ve ölümlü kazaların en aza indirgenmesi için Acil durum çağrısı yapabilen özel bir cihaz tasarladı.

Şimdilik otomobillerde bulunan eCall acil çağrı sistemi, artık motosikletlerde de kullanılabilecek. Avrupa Birliği düzenlemelerinde daha önce gündeme gelmiş olsa da yardım sistemi hazır değildi. Bileşenlerin devi Bosch, “Yardım bağlantısı” adı verilen motosikletçiler için özel bir cihaz sundu.

Bu sistem motosikletlerde yeni kullanılmaya başlanacak fakat Avrupa Birliği; 31 Mart 2018’den bu yana tüm binek araçlara monte edilen yol güvenliği unsurunun zorunlu olacağını açıklamıştı. İlk etapta ise yol güvenliği unsuru olarak; otomobillerde acil durum çağrısı uygulaması kullanılmaya başlandı.

Parça üreticisi Bosch, artık motosikletlerde de zorunlu hale gelecek olan; bir motosiklet kazası durumunda, motosikletlerin otomatik acil durum çağrısı yapabileceği “Yardım Bağlantısı” cihazını tanıttı.

Otomobillerde, hava yastıklarını dağıtan piroteknik sistem tetiklendiğinde eCall otomatik olarak etkinleştirilir. Ancak motosikletlerde bu mümkün değil, bu nedenle Bosch teknisyenleri stabilite kontrol sensörünü kullanarak işleve geçecek.

Algoritma ile kaza tespit ediliyor

Motosikletin ana kontrol ünitesine yerleştirilen sensör, yeni bir akıllı çarpışma algoritması sayesinde hızlanmayı, açısal hızı ölçer ve hareketi ve eğimini algılıyor. Böylece algoritma, motosiklet yerde ya da park halindeyken yere düştüğünde konumunu otomatik olarak belirliyor.

Acil durum uygulamasına bağlantı ise bir cep telefonu uygulamasına bağlanarak oluyor. Bluetooth aracılığıyla cep telefonunuzun Vivatar uygulamasına bağlanması gerekiyor. Motosiklet sürücüsünün, konumlandırma ve sağlık verilerini, uygulama aracılığıyla göndererek algoritma harekete geçiyor.

Konum bilgilerine ek olarak, “Yardım Bağlantısı” kişisel acil durum çağrılarını da iletiyor. Sürücü, bu çağrıları akıllı telefon uygulamasında seçerek ister elle, isterse de sistemin otomatik olarak yapmasına izin verebiliyor. Destek platformu henüz sadece on bir ülkede mevcut. Sistem ise şimdilik sadece Almanya’da mevcut, ancak yakında diğer Avrupa ülkelerinde de faaliyete geçecek.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz