Otomobilde taksit ve vade düzenlemesi: Yeni oto almak zorlaştırıldı

Kredili otomobil alımında geçerli taksit süreleri BDDK (Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurulu) tarafından yeniden düzenlendi. BDDK enflasyonla mücadele için makro ihtiyati tedbirler kapsamında kredili otomobil alımlarında vadeleri birer yıl geriye çekti. Otomobilde taksit süreleri yeni düzenleme ile kısaltıldı.

Yani düne kadar men ekonomik otomobil için 60 ay olan vade 48 aya geri çekildi. 120 bin TL’ye kadar olan araçlar için geçerli bu taksit süresi zaten otomobil fiyatlarındaki artış nedeniyle kullanılamıyordu. Karar, kredi tutarlarını da yeniden düzenledi. Yeni dönemde 1,5 milyon liradan pahalı otomobiller için kredi kullanılamayacak. Türkiye otomobil ve hafif ticari araç satışları ilk 5 ayda 341 bin adetin üzerine çıkmıştı. Haziran ayında 80 bin adete yakın satış beklentisi bulunuyor.

Düzenlemede 120 bin ile 300 bin lira arasındaki araçlar için kulanılacak kredilerin vadesi 48 aydan 36 aya çekildi.

Buna göre son satış fiyatı vergiler dahil 300 bin ile 750 bin lira arasında olan araçlar için 36 ay olan kredi vade süresi 24 aya indi.

750 bin TL’nin üzerinde son satış fiyatına sahip araçlar için kullanılabilecek kredilerin vadesi de 24 aydan 12 aya çekildi.

Otomobil satışlarının 2021 performansı üzerine yapıldığı düşünülen yeni düzenlemenin, satışların hızını kesmeyi amaçladığı bir gerçek. Artan enflasyon rakamlarına karşı, otomobil satışlarının adeta coşması, kredi vade tedbirlerini öne çıkardı.

ikinci el otomobil fiyatları

Kredi tutarları da yeniden düzenlendi

BDDK düzenlemesinde yeni satın alınacak bir araç için kullanılacak kredi tutarı da yeniden belirlendi. Yapılan kısıtlamalara göre 120 bin liraya kadar fiyatlanan araçların kredilendirilmesinde değişikliğe gidilmedi.

120 bin – 300 bin lira arasındaki araçları için yüzde 50 oranında kredi kullanılabilecek.

300 bin – 750. bin TL arasında son fiyata sahip araçlar içinse yüzde 30 oranında kredi kullanılabilecek.

750 bin -1 milyon 500 bin lira arasındaki araçlarda kullanılacak kredi oranı yüzde 20 olurken, 1,5 milyon liranın üzerindeki araçlar için bu oran sıfırlandı.

Haziran ayında 75 bin  ile 80 bin adet arasında binek ve hafif ticari araç satışı bekleniyor. Kesin rakam 2 Temmuz Cuma günü yapılacak ODD açıklamasıyla belli olacak.

Otomotiv sektör yöneticileri zaten kredi kullanım oranının düştüğünü, bu nedenle yeni düzenlemenin fazla etkisinin olmayacağını öne sürüyorlar.

Türkiye’nin en ekonomik otomobillerinin satıldığı segmentte kredili satışların yüzde 50 seviyelerine gerilediği belirtiliyor. Kompakt segmentte de benzeri tablo hakim. Bu nedenle kredi vade ve tutarlarında yapılan düzenlemenin piyasaya beklenen etkiyi yapması sürpriz olacak.

Kredili otomobil satışlarındaki düşüşte, nakit paranın değerli olması ve otomobil şirketlerinin kampanyalarının da peşin alımlarda indirime dönmesi uygulaması geçerli olacak.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz