Otomobilde renk tercihi nasıl değişti-2019

Dünyada beyaz otomobillerin saltanatı devam ediyor. Dünya genelinde üretilen tüm otomobillerin yaklaşık yüzde 39’u beyaz renge boyanıyor. Beyaz her bölgede en popüler renk olsa da, bölgesel dağılımda önemli farklılıklar da var. Asya Pasifik Bölgesi’nde her iki araçtan biri beyazken, Kuzey Amerika ve EMEA adı verilen Türkiye’nin de içinde bulunduğu Avrupa Ortadoğu Afrika Bölgesi’nde her 3 araçtan biri beyaz.

BASF tarafından açıklanan Otomotiv 2019 Renk Raporu sonuçlarına göre siyah, gri ve gümüş renkler beyazdan sonra en popüler renkler. 2019 yılında dünyadaki yeni araçların yüzde 22’si kromatik renklerle boyandı. Global olarak üretilen araçların yaklaşık yüzde 9’u mavi ve yüzde 7’si ise kırmızı oldu.

Volvo full car range

Küçük otomobiller ve daha küçük araçlarda ise bir renk patlaması olması olasılığı daha yüksek. Mavi ve kırmızının haricinde, özellikle Avrupa, Orta Doğu ve Afrika (EMEA) bölgesinde küçük otomobillerde kahverengi ve bejin payı artıyor.

Avrupa Ortadoğu’da azalıyor

Yüzde 77’lik pay ile akromatik renkler hâlâ EMEA bölgesindeki yollarda hakimiyetini sürdürürken; genel olarak en popüler renk olan beyaz otomobillerin payında bir parça gerileme var. Gümüşün popülerliği azalırken, gri ise pazarda yüzde 20’lik pay ile başarı hikayesine devam ediyor.

Kromatik segmentin payında bir parça artış var ve Avrupa’da yaklaşık dört otomobilden bir tanesi kromatik renge sahip. Bu segment içerisinde mavi, yüzde 11’lik payı ile lider durumda ve yaklaşık 160 farklı tonu ile renk çeşitliliği alanında ilk sırada yer alıyor. Raporda, yüzde 2’lik payı ile bej, ilk kez dikkate değer bir şekilde öne çıkıyor.

Koyu renkler efekt pigmenti ile birarada

Efektler, bir otomobilin şeklini vurgulaması ve özel bir görünüm sağlaması nedeniyle önemli bir tasarım öğesi. Bu nedenle, değerlendirme kapsamında efekt renklerinin derinlemesine bir incelemesi gerçekleştirildi. Özellikle koyu renkli boyalar, genellikle efekt pigmentleri ile bir arada kullanıldı. Beyaz tonları, düz renkler olarak hakim konumda. Buna ek olarak BASF raporunda yer alan analiz, kromatik renk paleti içerisinde efekt renklerinin yüksek bir paya sahip olduğunu gösteriyor.

Kuzey Amerika’da beyaz ilk sırada

Kuzey Amerika yollarında akromatik renkler açık bir şekilde en yüksek paya sahip ve beyaz, siyah, gümüş ve gri, global trendlere uygun olarak pazarın yüzde 77’sini oluşturuyor. Ancak global trend ile karşılaştırıldığında, en popüler renk olan beyaz genel dağılımın sadece yüzde 29’unu oluşturduğundan, daha dengeli bir renk dağılımı mevcut. Kuzey Amerika pazarı da sarı alt tona sahip sıcak beyaz renklerden özellikle lüks ve elektrikli araçlarda mavimsi alt tonlara ve beyaz inci efektlerine sahip daha serin beyaz renklere geçiş yapıyor.

Ayrıca Kuzey Amerika, kamyonet popülerliği konusunda dünya lideri. Ticari araçlardan lüks araçlara geçiş yaptıkça, çok sayıda beyaz kamyonun (yüzde 38) ve yüzde 11 ile nispeten; yüksek bir kırmızı pazar payının yanı sıra derin, zengin siyahlara doğru yöneliyorlar.

Asya Pasifik’teki birçok araç akromatik renkteyken, yüzde 77’lik renk payı değişmemiş durumda. Bu bölgede neredeyse her iki otomobilden bir tanesi, (yüzde 49’luk pazar hakimiyeti ile) beyaz renkte. Bu oran, aynı zamanda tüm bölgelerde en yüksek oran. İnci beyazı özellikle popüler durumda. Diğer yandan siyah ise diğer bölgelere oranla hâlâ düşük bir paya sahip, ancak sportif ve bireysel kullanımlarda giderek daha fazla dikkat çekiyor. Asya Pasifik bölgesinde tipik olarak kromatik renklerin farklı tonları ve efektleri kullanılıyor. Bu renklerin arasında, yaygın bir şekilde elektrikli araçlarda (EV’ler) olmak üzere yüzde 7 ile mavi lider durumdayken, onu yüzde 6 ile kırmızı takip ediyor.

Güney Amerika’da otomobilin rengi kırmızı

Güney Amerikalı tüketiciler arasında beyaz, yüzde 39’luk pazar payı ile en gözde renk olmaya devam ediyor. BASF Güney Amerika Otomotiv Boyası Direktörü Marcos Fernandes, “İlk olarak 2010’un başlarındaki teknolojiyle bağlantılı bir şekilde, bu renkteki cep telefonlarının ve diğer cihazların piyasaya sunulmasıyla birlikte beyaz, havanın ve suyun temizliği ve saflığı ve çevrenin korunması ile bağlantılı olarak halihazırda “çevresel renk” yönünü güçlendiriyor.” dedi. Diğer akromatik renkler de alıcıların tercihleri içerisinde yer alırken, yüzde 23’ü gümüşü ve yüzde 14’ü griyi seçiyor. Global olarak yüzde 16 pazar payına sahip olan siyah, yüzde 11 ile Güney Amerika’da daha az popüler durumda.

Kromatik renkler arasında kırmızı, yüzde 8’lik pazar payı ile Güney Amerikalıların kalplerini fethetmeye devam ediyor. Kırmızıyı mavi ve bej takip ederken, Fernandes, “Kırmızı, satışlar içerisinde sürekli olarak mevcudiyetini koruyor. Canlı bir renk, sportiflik ve güzellik ile bağdaştırılıyor ve ayrıca aracın yeniden satışı sırasında değerini koruyan bir renk.” şeklinde konuştu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz