Otomobil vergileri düşürülmeli, pazar 1,5 milyon olmalı

Türkiye ekonomisinin acilen yurtdışı yatırıma ihtiyaç duyduğu bu yıllarda çare önerilerinden biri OYDER (Otomobil Yetkili Satıcıları Derneği) Başkanından geldi. Geçtiğimiz yıl kaçan Volkswagen yatırımı sonrasında yeni bir otomotiv yatırımı projesinin Türkiye’ye nasıl geleceği ise merak konusu. Çip krizi gibi üretimi vuran sorunların yanı sıra otomobil vergileri ile ilgili düzenleme ihtiyacının olduğu bir dönemde; küresel otomotiv devleri yeni yatırıma ne zaman karar verir o da belli değil. Ama yapılacak yeni yatırımların esas olarak elektrikli ve hibrit araçlarla otonom araçlara yönelik olacağı düşünülebilir. Bu arada yeni yatırım için otomotiv vergilerinin yeniden düzenlenmesi ve ekonomik istikrarın geri gelmesi ile pazarın 1,5 milyon adetlere çıkacağı öngörülüyor.

Otomobil-vergileri-OYDER-Başkanı-Turgay-Mersin
Otomobil Yetkili Satıcıları Derneği Başkanı Turgay Mersin: Otomobil vergileri yeniden düzenlenmeli.

Türkiye otomotiv sanayi, Avrupa’da ilk 5 üretici içinde yer alıyor. Böylesine etkin bir gücün ilk üç içine girmesi ve bu nedenle yeni yatırım çekebilmesi için; Türkiye otomotiv satışlarının 1,5 milyon adetlere çıkması gerektiğini öne süren Otomotiv Yetkili Satıcıları Derneği (OYDER) Başkanı Turgay Mersin; “Otomotivde yatırım için iç pazar çok önemli. Yeni yatırımcıları çekmek için yurtiçi satışlarını 1,5 milyon adede taşımanın yollarını aramalıyız. Hem insan kaynakları,  hem de plaza olarak otomotiv yetkili satıcılarının yaptığı yatırımlar 1,5 milyon satış adedine göre olan yatırımlardır. Bu nedenle Türkiye’nin lokomotif sektörünü devletimizin desteklemesi lazım” dedi.

Otomobil vergileri güncellenmeli

“Türk otomotiv pazarının ivmelenmesi için öncelikle vergi dilimlerinin güncellenmesi lazım. Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) baremlerinin güncellenmesi ve arkasından gelecek kalıcı hurda teşviği ile birlikte ekonomimizi istikrarlı ve stabil hale getirmemiz gerekiyor.

Bunlar yapıldığı takdirde Türk otomotiv pazarı 1,5 milyon adetlere ulaşır ve arkasından da yeni yabancı yatırımcıların dikkatini çekeriz. Yabancı yatırımcı iç pazar için gelecektir.”

Otomobil satışları nisan 2021

Otomobil taksit sınırlaması piyasayı nasıl etkiler:

OYDER Başkanı Turgay Mersin, BDDK’nın aldığı taksit sınırlama kararının etkilerinin temmuz sonunda ortaya çıkacağına dikkat çekerken, şunları söyledi:

“Otomotiv sektörünün bundan ne kadar etkileneceğini görmek için ay sonunu beklemek gerekiyor. Bu karardan hızlı bir şekilde dönülmesi gerektiğine inanıyorum.

Ekonomik istikrar ve çip krizindeki belirsizlikler aşıldıktan sonra; pazarın ilk altı aydaki gibi devam edeceğini ve satışların yıl sonunda 800 binin üzerinde kapanacağını öngörüyorum”

Mersin, ÖTV baremlerinin güncellenmesi ve eylül ayından sonra faizlerde bir düşüş gerçekleşmesi halinde bu adetlerin daha da yukarı taşınabileceğini de kaydetti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz