Otomobil ikonu animasyonla veda ediyor

Bir dönemin sonu; etkisi dünya üzerindeki birçok ülkede hissedilen bir model VW Beettle yeniden üretilmemek üzere bantlara veda etti.

Yeni logosu ve elektrikli ID model gamıyla birlikte yeni döneme geçtiğini gösteren VW, Beetle’a bir veda animasyonu hazırladı. İşte o animasyon…

VW, Beetle için hazırladığı “The Last Mile” (Son Mil) isimli özel animasyonda bir çocuk ve hayatında Beetle ile yaşadığı özel anılara yer verilmiş. Babasının Beetle’ı ilk olarak evine getirmesi ve çocuğun şaşırmasıyla başlayan videoda, Beetle ile yaşanan dönüm noktaları yer alıyor.

Volkswagen 2018 yılında aldığı kararla otomobil kavramını sevimli, sempatik hale getiren ikonik modellerin başında gelen ‘böcek’ Beetle’ın üretimini tamamen bitireceğini açıklamıştı.

Volkswagen Beetle, 1997 yılında modern-retro tasarımlar için pazarda niş yeni bir alan açılmasına öncülük etmiş, Ford Mustang, Chrysler PT Cruiser, Mini Cooper, Fiat 500, Ford Thunderbird ve Dodge Challenger gibi birçok modelin yeniden üretim serüvenini teşvik edici olmuştu.

1979 Volkswagen Kafer Karmann

VW’nin Beetle ve Scirocco modeli üretim bantlarından oluşan kapasitesi Tiguan üretiminin artması için kullanılıyor.

Bir insan kadar ömrü oldu

Beetle ya da Türkiye’deki yaygın adıyla kaplumbağa (tosbağa) 1938’den bu yana otomotiv dünyasında varolan bir model. Ayırt edici rotund motoru ile 40’lı yıllarda birden patlayan ardından 60’lı ve 70’li yıllarda pop kültürünün bir parçası haline gelen ve neredeyse her ülkede herkesin almaya heves ettiği bir otomobildi.

1997 yılında 2. Nesil modern bir kimliğe kavuştu, 2003’te mola verdi, 2011’de ise son 6-7 yıllık yolculuğu için şansını tekrar denedi. Ama bu kez 2020 sonrası çok hızlanacak olan başta elektrikli motor olmak üzere artan teknoloji beklentileriyle uyuşması mümkün görünmüyor.

Elektrikli Microbus yerini doldurabilecek mi?

VW, müşterilerinden gelecek ikonik model talebini şimdilik ID Buzz konseptiyle göz kırpan ve 2021’de yola çıkması beklenen Microbus modeliyle karşılamayı hedefliyor. Bu yeni araç 2021 yılında satışa çıktığı zaman tek şarjla neredeyse 500 km menzile sahip yüksek teknoloji ürün olacak.

Son söz olarak; tarihçesi ve stilleriyle otomobil kullanıcılarına duygusal dokunuşlar yapan Beetle ve ardından Scirocco emisyon sorunlarıyla başlayan süreçte ortaya çıkan verimlilik girişimlerinin de baskısı altında hayata veda etmeye hazırlanıyor. Birçok otomobil tutkununun onunla ilgili hatıraları ise yaşamaya devam edecek…

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz