Otomobil bataryası ithalatı serbest bırakıldı

otomobil bataryası

Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanı kararına göre cep telefonu ve otomobil üretiminde kullanılan bazı bataryalarda gümrük vergisi sıfırlandı. Buna karşılık olarak da cep telefonu ve otomobil bataryası ürünlerinin ithalatına kontenjan getirildi.

Bugün itibarıyla Resmi Gazete’de yayımlanan “Bazı Sanayi Ürünlerinin İthalatında Tarife Kontenjanı Uygulanması Hakkında Karar ile birlikte bazı batarya ve akü çeşitlerinde gümrük vergisi 15 Şubat 2022 tarihine kadar sıfırlanırken; ürünler için tarife kontenjanı uygulanmaya başlandı.”

>> Ford Otosan batarya montaj fabrikası kuruyor <<

Cumhurbaşkanı kararına göre; cep telefonu ve motorlu taşıtların üretiminde kullanılmak üzere ithal edilen bazı cep telefonu, otomobil bataryası ve akülerde gümrük vergisi, 1 Ocak 2020’den geçerli olmak üzere 15 Şubat 2022 tarihine kadar sıfırlandı.

Cep telefonu üretimine mahsus lityum-iyon bataryalara da 2,5 milyon adet kontenjanı getirildi. Elektrikli araçların geleceği için alternatif ham maddeler bulma yönünde çalışmalar gün geçtikçe artsa da lityum-iyon teknolojisinin sektörü domine ettiği söylenebilir. Bu durum nedeniyle elektrikli otomobil otomobillerde kullanılan lityum-iyon bataryalara da kontenjan sınırı getirilmiş oldu.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz