Otokar Kazakistan şirketi kuruldu, hedef Orta Asya

Koç Topluluğu ticari araç üreticisi şirketi, Orta Asya pazarına yönelik üretim de düşünmek üzere Kazakistan’da Otokar Central Asia firmasının kuruluşunu açıkladı. Şirket kuruluş belgesi Kazakistan Başbakanı Askar Mamin tarafından; Koç Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve Otokar Yönetim Kurulu Başkanı Ali Y. Koç’a teslim edildi. Otokar Kazakistan şirketi, halen bölgede kullanımda olan araçlarına ve bundan sonraki araçlara yönelik hizmet verecek.

Otomotiv ve savunma sanayi alanlarında faaliyet gösteren Koç Grubu iştiraki Otokar, uluslararası operasyonlarına bir yenisini ekledi. Daha önce Fransa, Birleşik Arap Emirlikleri ve Romanya’da şirketlemiş olan Otokar; fikri mülkiyet hakları kendisine ait araçlar üretiyor. 5 kıtada 60’dan fazla ülkeye Türkiye’de ürettiği otobüs, midibüs ve askeri araçlarını gönderiyor.

Son olarak Otokar, Kazakistan Nur-Sultan’daki Astana International Financial Center (AIFC)’da “Otokar Central Asia Limited” isimli yeni bir şirket kurdu. Şirketin amacı başta Kazakistan olmak üzere; Orta Asya coğrafyasına yaklaşmak ve bölgedeki etkinliğini artırmak.

Şirketin askeri ve ticari ürünleri Kazakistan ve Orta Asya Bölgesi’nde halen kullanılıyor. Yeni kurulan Otokar Kazakistan şirketi ; bölgede ortak ürün geliştirme, yerel iş ortaklıkları, yerel üretim, teknoloji transferi gibi farklı iş birliği fırsatlarını da değerlendirmeyi hedefliyor.

Koç Grubu Otokar öncesinde Otokoç şirketiyle de Kazakistan’da Avis markasıyla faaliyet gösteriyor.

FOTOĞRAFTAKİLER: (soldan sağa)

Koç Holding CEO’su Levent Çakıroğlu, Koç Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili Ali Y. Koç, Kazakistan Başbakanı Askar Mamin, Astana International Financial Center Valisi Kairat Kelimbetov

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz