Otokar Iveco için otobüs üretecek

Koç Topluluğu bünyesinde yer alan, otobüs üreticisi Otokar; Sakarya Fabrikası’nda İtalyan orjinli Iveco Bus için otobüs üretecek. Faaliyetlerini CNH (Case New Holland) Industrial N.V. çatısı altında sürdüren küresel otobüs üreticisi Iveco Bus ile; Otokar arasında iki aşamalı bir anlaşma bugün imzalandı. Anlaşma kapsamında Otokar, Iveco Bus’ın uluslararası pazarlara hitap eden mevcut otobüslerinin yanı sıra; Doğu Avrupa, Afrika, Orta Doğu ve Asya’daki pazarlara yönelik geliştirilen otobüs modelinin de üretimini Türkiye’de yapacak. FPT Industrial’ın motorları ile güçlendirilecek ilk modellerin üretiminin 2021 yılı içinde yapılması planlanıyor.

Iveco Bus, Otokar ile yapılan anlaşmayla üretim kabiliyetlerini arttırırken, mevcut üretim tesislerindeki düzenli faaliyetlerine de devam edecek.

Otokar Genel Müdürü Serdar Görgüç, Sakarya’daki fabrikada Otokar markalı otobüslerin yanı sıra; Iveco Bus otobüslerinin de üretilecek olmasından mutluluk duyduğunu belirterek; “Otokar’ın, toplu taşıma sektöründe dünya çapında tanınmış bir marka tarafından tercih edilmesinden gurur duyuyoruz. Global çapta büyümemizi sürdürürken, Otokar markalı otobüslerimizi yurt dışı pazarlarına sunmaya devam edeceğiz. Mevcut fabrikamızı Iveco Bus otobüslerinin üretimi için de kullanarak verimliliğimizi arttıracağız. Bu üretim ve tedarik anlaşmasını, uzun soluklu bir işbirliğinin çok önemli ve stratejik bir ilk adımı olarak değerlendiriyoruz” dedi.

Anlaşma Iveco portföyünü genişletecek

CNH Industrial Global Otobüs Bölüm Başkanı Sylvain Blaise ise şunları söyledi: “Bu işbirliği sayesinde; mevcut ve gelecekteki pazar taleplerini yanıtlayarak sürekli büyümemizi destekleyecek olan üretim kapasitemizi arttıracak; gelecekteki portföy genişlemesi üzerinde de birlikte çalışma fırsatı bulacağız. Otokar’ın sektördeki 60 yıla yakın deneyimi, otobüs üretimi ve mühendisliğindeki saygın uzmanlığı ile birlikte Iveco’nun DNA’sının temellerini oluşturan servis ağı ve bağlı hizmetleri sayesinde; müşterilerimiz sınıfının en iyisi performans, kalite ve toplam sahip olma maliyeti ile sektörün öncü sürdürülebilir ulaşım çözümlerini almaya devam edecek. Ayrıca, bu iş birliği kapsamında FPT Industrial bünyesinde geliştirilmekte olan geleceğin güç paketi teknolojilerinden de faydalanılacak.”

İmza töreninde Otokar Genel Müdürü Serdar Görgüç; CNH Industrial Ticari ve Özel Araçlar Başkanı Gerrit Marx; Koç Holding Otomotiv Grubu Başkanı Cenk Çimen; CNH Industrial Global Otobüs Bölüm Başkanı Sylvain Blaise yer aldı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz