Otoda çip krizi faturası eylül 2021: 8 milyon araç daha az üretilecek

otomotiv yazılımı

Bir araştırmaya göre, düzelmesi için en az bir yıl sonrasına gün verilen çip yokluğu; otomobil endüstrisi için hesaplanandan çok daha pahalı hale gelme boyutuna sıçradığına işaret ediyor. Bağımsız danışmanlık firması Alix Partners’ın yaptığı bir araştırmaya göre; yarı iletken yetersizliği nedeniyle sektörün bu yıl 210 milyar ABD doları (179 milyar avro) geliri kaçırması ihtimal dahilinde. Bu devasa kayıp, yıllık 7.7 milyon aracın daha az üretilmesi üzerinden hesaplanıyor. Otoda çip krizi faturası eylül 2021 itibariyle öncekilerden daha yüksek noktaya sıçradı.

Çip-krizi-faturası-eylül-2021

Mayıs ayında AlixPartners, otomobil üreticilerinin çip eksikliği nedeniyle 110 milyar ABD doları değerinde araç üretemeyeceklerini varsaymıştı. Bu, zaten Ocak ayı sonunda yapılan 61 milyar ABD dolarlık öngörünün ikiye katlanması anlamına geliyordu.

Otomotiv sanayinin üretimdeki kayıplarının önemli ölçüde daha büyük olması bekleniyor. Buna göre, bu yıl planlanandan 7,7 milyon araç daha az üretilecek. Mayıs ayında Alix Partners, 3,9 milyon araçlık azalma öngörmüştü.

Bu devasa kayıp, yıllık 7.7 milyon aracın daha az üretilmesi üzerinden hesaplanıyor. Otoda çip krizi faturası eylül 2021

Toyota 300 bin, Skoda 100 bin daha az üretecek

Japon otomobil üreticisi Toyota, Eylül ayının ortasında, Mart 2022’nin sonuna kadar 300.000 daha az otomobil üretebileceğini duyurdu.

Yine Skoda CEO’su da yıl sonuna kadar 100 bin adet daha az otomobil üretebileceklerini açıkladı.

Ve Daimler CEO’su Ola Källenius; otomotiv endüstrisi üzerindeki çip krizi baskısının; 2023 yılına kadar önemli ölçüde gevşemesini beklemiyor.

Otomotiv markaları, kısıtlı üretim adetleri nedeniyle bütün satış noktalarına 7.7 milyon adet daha az araç tedarik edebilecekler.

 

Bu tabloya göre tüketiciler otomobil sıralarında beklemeye devam edecek. İstenen otomobil hemen satın alınamayacak. ÖTV matrah düzenlemeleri ile iyice çorbaya dönen, kur iniş-çıkışlarından doğrudan etkilenen piyasada yeni aracını alabilen “şanslılar” arasında yer alacak.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz