Oto yedek parça fiyatları 6 ayda yüzde 30 artış gösterdi

Türkiye’ye yılda 6 milyar TL değerinde oto yedek parça ürünleri ithal ediliyor. Tüm Oto Servisleri Federasyonu (TOSEF), yüzde 70’i ithal edilen malzemelerin artan maliyetleri hakkında açıklamalarda bulundu.

Kurdaki dalgalanmanın etkisiyle yedek parça ve oto boya malzemelerinin fiyatlarındaki artış dikkatleri üzerine çekti. Araç bakımlarında ve hasar onarımlarında gerekli olan hayati yedek parçaların fiyatlarında 6 ay gibi kısa bir sürede ortalama yüzde 30 fiyat artışı yaşandı.

TOSEF başkanı Ünal Ünaldı; “Pandemi öncesi 1000 TL olan bir yedek parça, 1300-1350 TL’ye ulaşmış durumda. Kurdaki artış sebebiyle bunu doğal karşılıyoruz. Fakat bu parçayı 1700 TL’ye satan yedek parça ithalatçıları var; Sanayi Bakanlığı’nın konuyu el atması gerekir, biz de destek vermeye hazırız ” ifadelerini kullandı.

“6 Milyar TL’lik yedek parça ithalatı yapılıyor”

Ünaldı, Kur artışı dışında yedek parça ithalatçıları ve distribütörlerinin kargo, gümrük ve stoklama maliyetlerinin artığına, fakat yüzde 70’e varan fiyat artışının fırsatçılık olarak değerlendirilmesi gerektiğini söyledi.

“Oto yedek parça fiyatlarında fahiş fiyat artışları yapan firmaları Sanayi Bakanlığı’mız ile 680 üyemizin satın alma departmanlarındaki veri havuzu vasıtasıyla her zaman paylaşmaya hazırız. Bu firmaların parça fiyatlarını sürekli web siteleri üzerinden kamuoyunun bilgisine sunmasını, bu sayede şeffaf biçimde artış oranlarını vatandaşın ve sektörün de görmesini istiyoruz” dedi.

Oto yedek parça; Araç boyasına 6 ayda 3 kere zam geldi

Oto servislerinin en çok kullandığı malzemelerden birisi olan karoser boyasına pandemi ile birlikte 6 ayda 3 kez toplamda yüzde 35 zam geldi.

TOSEF Başkanı, litre fiyatı 200 TL olan boyanın hali hazırda 270 TL’ye satıldığını belirterek;

“Basit bir kaza sonrası bile artık maalesef çok ciddi onarım rakamları ortaya çıkabiliyor. Araç fiyatlarının da astronomik rakamlara ulaştığı bu dönemde vatandaşımızın kasko sigortası ile trafiğe çıkmasını şiddetle öneriyoruz. Kasko yaptıramayanların da trafik sigortalarında mutlaka ek İhtiyarı Mali Mesuliyet Teminatı almalarını tavsiye ediyoruz” dedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz