Opel, artık TOFAŞ’tan almayacak

PSA Peugeot Citroen, Opel ile birlikte geliştirilen yeni ticari aracı PSA’nın İspanya’daki Vigo ve Portekiz’deki Mangualde tesislerinde üretileceğini açıkladı. Bu fabrikalarda halen Citroen Berlingo ve Peugeot Partner üretiliyor. 

PSA Peugeot Citroen Yönetim Kurulu Başkanı Carlos Tavares, proje üzerinde görüşmelerin devam ettiğini, ancak projenin sonuca yakın olduğunu belirtti.

Tavares, Opel ile işbirliğinin kazan-kazan operasyonu olduğunu dile getirdi. Proje üzerindeki en önemli konunun doğal olarak finansman olduğu ve bu konuda da titizlikle çalışıldığı belirtildi. İşbirliği iki tarafa da önemli ölçüde maliyet avantajı sunacak.

Yeni ticari aracın 2018 yılından itibaren yollara çıkması planlanıyor.

PSA’nın kompakt segmenteki hafif ticari araçlarıyla aynı bantlardan çıkacak bir Opel Combo’nun halen ürün tedarik ettiği Fiaüt Doblo’dan ayrılığı nlamına geliyor. ODpel, halen hafif ticari aracı Combo’yu Bursa-Tofaş tesislerinde üretilen Doblo’dan tedarik ediyor. TOFAŞ, eski Doblo modelini halen Opel için üretiyor.

Yeni durumda yeni Doblo’nun Opel için Combo olmayacağınıo söyleyebiliriz.

6 bin 900 kişinin çalıştığı İspanya’daki Vigo fabrikası, PSA’nın Avrupa’daki en önemli fabrikalarından biri. 2013 yılında bu fabrikada 406 bin araç araç üretildi. Bu bir önceki yıla göre yüzde 37 artışı ifade ediyor. Bin 130 kişinin çalıştığı Portekiz’deki Mangualde ise grubun en rekabetçi fabrikalarından biri.

Opel ve PSA daha önce Citroen C3 Picasso ve Opel Meriva için de GM’in İspanya’daki Saragosa fabrikasında işbirliğine gitmişti. Peugeot 3008 ve Opel Zafira için da PSA’nın Sochaux fabrikasında işbirliği yapılmıştı.

Cevap Gönder

Please enter your comment!
Please enter your name here