Opel, Almanya’da fabrika kapatıyor

Opel, yeniden kâra geçme planlarını yaparken, bir zamanlar en büyük ve modern tesis olana fabrikalarını kapatmaktan da çekinmiyor. Bunun son örneğini 12 Aralık tarihinde kapatacağı Almanya Bochum fabrikasıyla gösteriyor.

Amerikalı GM'in sahibi olduğu Opel, iki yılda 27 farklı model ve motor geliştirme çalışmaları yaparken, üretim merkezlerini de yeniden dizayn ediyor. Son olarak 250 milyon euro yatırımla yeni bir küçük SUV geliştirme kararı alan marka, bir zamanlar Kadett ve Record gibi ikonik Opel modellerini üreten fabrikayı kilitliyor.

Halen Zafira modelinin üretildiği tesiste çalışan 2.700 personel, kişi başı 110 bin euro tutan ikramiyelerini alarak, işsiz kalacaklar.

1962 yılında kurulan ve o dönemde bölgede kapatılan maden ocaklarında işsiz kalan Bochum ve Dortmund halkına yeni iş kapısı olan Opel Bochum fabrikası, bu kez yerine yeni iş kolu koyamadan bölgeye veda ediyor. 

Gerisi ise Merkel ve Alman Hükümeti'nin düşüneceği bir olay. 

Opel'in bu yıl Almanya'daki satışları yüzde 6 artıy gösterdi ve 185 bin adeti geçti. Türkiye'de ise bu yıl 50 bin adet civarında satış planlıyor.

 

Cevap Gönder

Please enter your comment!
Please enter your name here