Opel 4 bin işçisini çıkaracak, tesisi yeni Astra ile koruyacak

Otomotiv devleri, bir yandan elektrikli araç geliştirirken, öte yandan da talebin düştüğünü modellerinin etkisini azalatmayı planlıyor. İşin sonu çalışana dokunuyor. Opel, Insignia modeline yönelik talebin azalması nedeniyle Almanya Rüsselheim tesisinde yeniden yapılanmaya gidecek. Yeni Astra üretimini bu tesise kaydırıyor. Fransız PSA Grubu bünyesindeki Opel, çalışanlarından 4.100 kişinin işine son vermeye hazırlanıyor. Plan, 2029 yılına kadar şirket çalışanlarının işine son verilmesi şeklinde işleyecek. Pazartesi günü yayınlanan Bloomberg’in haberine göre kısa süre önce PSA çatısı altına giren Alman üretici binlerce işçisini çıkarmayı planlıyor.

Konuyu yakın bir kaynağa atıfta bulunan haber ajansı; 2025 yılına kadar en az 2.100 işin ortadan kaldırılacağını belirtiyor. Haberde 2027 ve ardından 2029 yılında her biri binde iki oranında işgücü azalmasının da gerçekleşeceği iddia ediliyor.

PSA ve Opel, otomotiv sektöründe dünya çapındaki satış düşüşü ve yeni çevre standartlarının gerektirdiği büyük ve maliyetli yatırımlar ve elektrikli araçların geliştirilmesi karşısında böyle bir karar alacaktı.

Bloomberg ayrıca Opel çalışanlarına salı günü bilgi verileceğini de yazdı.

Opel, Rüsselsheim tesisinde 6 ay kısmi işsizlik uyguladı. Alman Handelsblatt gazetesine göre, çalışma süresindeki bu geçici azalma yaklaşık 2.600 çalışanı ilgilendiriyor.

Daha sonra Opel bunun bir “geçici çözüm” olduğunu belirterek güvence vermeye çalışmıştı.

Opel’in bu önemli tesisinde aşırı kapasite olduğu biliniyor. Tesiste üretilen iki modelden biri olan Zafira’nın üretimi durduruldu; ikinci araç olan Insignia ise beklenen ticari başarıyı elde edemedi.

Tesisi zor duruma düşürenin, Insignia modeline yönelik azalan talep gösteriliyor.

Opel 2018’in ilk yarısında Insignia modelinden yaklaşık 43.000 adet satmıştı. 2019’un ilk yarısında ise sadece 29.500 Insignia satıldı. Bu, yüzde 31’den fazla bir düşüşe karşılık geliyor.

IHS pazar araştırma şirketi, düşük satış rakamları nedeniyle, Opel’in Insignia’nın 2019’daki yıllık üretiminin neredeyse yarıya indiğini tahmin ediyor. Bu da 2018 yılıdaki 95.000 adetten, 52.000 adete gerileme demek.

Opel’in en eski ve büyük tesislerinden biri olan Russelheim tesisinden 4 bin işçi çıkacak.

Rüsselheim’ın geleceğini Astra belirleyecek

Ancak Opel, “fabrikanın uzun vadeli geleceği” için yeni Astra modelinin üretimini buraya alacak. Opel, bu nedenle yeni yatırımlar yaptıklarını belirtiyor.

Yeni Astra ve yenilenen Insignia modelleri bu yıl yollara çıkacak ve Türkiye’ye bu yılın son çeyreğinde ithal edilmeye başlanacak.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz