Önce 245 bine çıkacak

Hyundai Türkiye için adeta altın günler yaşanıyor.

Geçtiğimiz günlerde yeni Tucson ile segmenti alt üst edeceğinin işaretlerini veren Hyundai Türkiye, İzmit’te ürettiği i10 ve 120 üretimine yetişemiyor.

24 saatte 215 adeti bulan kapasitesini 245 bin adete yükseltme kararı verdiklerini söyleyen Başkan Ali Kibar, “Yeni devreye alacağımız i20 Active üretimiyle ihracatta yeni bir hamleyi daha başlatıyoruz. Bu yıl 45 bin i20 Active üretip ihraç edeceğiz” bilgisini verdi.

Frankfurt’ta konuştuğumuz Kibar, yeni döneme ilişkin şunları söyledi:

“i20 Active üretimine kasım ayında İzmit’te başlayacağız. Aracın Türkiye pazarına çıkması ise 2016 yılı şubat ayını bulacak. Bu araca yönelik Avrupa ilgisi bu yıl 45 bin adetlik bir üretimi getirecek.”

i20 ACTİVE TÜRKİYE’DE 2016 MODEL OLARAK SATILACAK

Ali Kibar’ın sözlerinden i20 Active modelinin Türkiye’de satışına 2016 model olarak başlanacağını ve ilk ticarileştirilen yerli i20 Active için şubat ayına tarih verilebildiği anlaşılıyor.

KAPASİTE ARTIŞI İÇİN GAZA BASIYOR

“İzmit tesisimizde ürün yetiştiremiyoruz. Hem iç pazara hem de ihracata verecek otomobilimiz yok. Bu nedenle üretim sürecini iyileştirerek 245 bin adete çıkıyoruz. Sistemi hızlandırarak ve hızlı üretime geçerek, 215 bin adetlik üretimi 245 bine yükselteceğiz.” bilgisini veren Kibar, “Bunun için ÇED başvurumuzu yaptık.” diyerek, yatırıma açıklık getirdi.

ÜÇÜNCÜ MODEL İÇİN KARAR ZAMANI

Ali Kibar’a Frankfurt’ta eskiden beri konuşulan B SUV veya B+ Sedan üretimi konusundaki gelişmeleri de sorduk.

Kibar, sorumuza “Biz Türkiye fabrikası olarak A ve B platforma sahibiz. Bu platformlar hazır elimizde ve üretim yapıyoruz zaten. Yeni bir yatırımın karar arifesindeyiz. Hyundai İzmit için ya yeni B-SUV üretimine ya da i10 ve i20 üretimini 100 bin adet daha artıracak ikinci bir tesise ihtiyaç var. Bunun kararı en geç 1 yıl içinde verilecek” cevabını verdi.

İKİNCİ TESİSLE 345 BİN OLABİLİR

Bu durumda mevcut fabrikada 245 bin adetlik üretim yapılırken, ikinci bir tesis kurularak, 345 bin adetlik kapasiteye çıkılması da gündeme gelecek.

“Kısa süre içinde Hyundai Başkanı Türkiye’ye gelecek. Onu konuk edeceğiz. Fabrikayı da gezecek.” bilgisini de ekledi.

İHRACAT EURO, İTHALAT DOLARLA

Kibar ile mevcut konjonktürdeki ihracat ithalat dengesini ve kendilerini nasıl etkilendiğini de sorduk.

Kibar, “Kurlardaki oynama bizi de etkiliyor. İhraç pazarlarımız euro pazarları ama hammadde temin ettiklerimiz dolar pazarları. Dolardaki artış bir kısım zarara yol açıyor ama euro değer kazanınca bu dengeleniyor.
Bizim için üretimin yüzde 80-90’ının ihraç edilmesi ve yüzde 10’unun da iç pazarda satılması uygun olur.” dedi.

KARARLAR 1 KASIM SONRASI VERİLİR

2016 yılının nasıl geçeceği üzerine Frankfurt Otomobil Fuarı’nda Hyundai standında konuştuğumuz Ali Kibar, bunun belirsizliğinden ve sürprizlere gebe olduğundan söz ederek, şunları ifade etti:

“Otomotiv şirketleri 2016 bütçelerini çalışmaya başlamışlardır. Biz de başladık ama nihai bütçeler seçim sonrasına kalır. Şimdiki bütçelere seçim sonrasında rotüş gerekir. Pazarın bu yıl 900 bin adetlerde gerçekleşeceğini düşünüyoruz. Tüketiciler artık otomobili lüks olmaktan çıkardı ve ihtiyaca döndürdü. Bu da önümüzdeki yıl satışların 800 bin adetlerin altına inmeyeceğinin göstergesi. Her şeyi seçim sonuçları belirleyecek. Çünkü 1 Kasım seçimlerinin bir hükümet getirip getirmeyeceğini bilemiyoruz. Sürpriz olabilir. Belki de 1 Kasım’dan 6 ay sonra yeni bir seçime bile sürpriz olarak gitmek sonucu çıkabilir. Bütün bu bilinmezlikler, 2016 bütçelerinin bugünden yapılmasını ve netleştirilmesini durduruyor.”

Cevap Gönder

Please enter your comment!
Please enter your name here