TAYSAD: Ölümü neredeyse gördük ama hızla iyileştik

Ağustos ayını bayram tatili ve bakım molaları ile geçiren otomotiv sektörü, Eylül ayına hızlı giriyor. Bazı üreticiler üç vardiya üretime geçerken, yılın son 4 ayı için tam gaz üretim yapılacak. Taşıt Araçları Tedarik Sanayicileri Derneği ve otomotiv sanayicileri de sektör hakkındaki görüşlerini belirttiler. Sektör planlarının yeni matrah düzenlemesi öncesinde yapıldığını da hatırlatalım.

Mart-Ağustos 2020 dönemini değerlendiren otomotiv sanayicileri ve TAYSAD; “Ölümü neredeyse gördük ama hızla iyileştik” benzetmesini yaptılar.

Taşıt Araçları Tedarik Sanayicileri Derneği (TAYSAD), Ağustos ayı sonu itibariyle zoom toplantılarına bir yenisini ekledi.

TAYSAD Başkanı Alper Kanca

Toplantıda konuyan TAYSAD Yönetim Kurulu Başkanı Alper Kanca, otomotiv sektörü hakkında umut verici konuştu: “2020 yılı, adeta ölümü neredeyse görmeye yakın bir dönemden geçip ondan sonra sıtma, sonra da iyileştiğimiz bir dönem oldu. Daha mutluyuz, keyifliyiz. Eylül ayında beklenti çok yüksek.

Sektörde hemen hemen her şirkette inanılmaz derecede yoğunluk var. Sektörün kimi oyuncuları 3 vardiyaya tekrar döndü ve gece gündüz üretim yapıyor. Bazılarında fazla mesai bile söz konusu olmaya başladı.”

Taşıt Araçları Tedarik Sanayicileri Derneği kuruluşunun bir sonraki başkanı olacak olan Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Kemal Yazıcı ise “Sektör şu anda geleceği daha iyi görüyor ve yüksek tempo ile çalışıyor.

En kötü günler geride kaldı diyebiliriz. Üretim tarafında, kendi üyelerimiz üzerinden OEM’lerin üretim tahminlerine bakıyoruz. Orada gördüğümüz kadarıyla Eylül, Ekim, Kasım ve Aralık dönemi doluluk açısından yüzde 90 ila 92 arasında değişiyor.

Yani, sektörün kapasite kullanımı çok iyi bir seviyeye geliyor. Avrupa tarafında da pazar bu haliyle devam eder, pandemide 2. dalga veya yeni bir problemle karşılaşmazsak yılın son 4 aylık bölümü çok iyi olacak” değerlendirmesinde bulundu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz