ODD Başkanı Bilaloğlu: Otomobilde sıra bekleme sona eriyor

Avrupa’daki otomobil fabrikaları 6 ay sonranın planlarını yapıyor. Avrupa’daki düşük talep, boş kapasite yaratıyor. Bu da Türkiye’deki talebe cevap verecek. Otomobilde sıra bekleme temmuz ayında büyük oranda sona erecek. . “Haziranda araç olsa 10-15 bin adet daha satılırdı. Temmuzda alınmak istenip de alınamayan araç çok daha azalır.”

Dünya ve Türkiye halen koronavirüs salgını ile mücadeleye devam ediyor. Belirsizler var. Sonbaharda ikinci dalga olur mu, üretimi ve ekonomiyi aksatacak gelişmeler yaşanır mı soruları da kafaların bir kenarında duruyor. Üzeri örtülmek istenen bu kaygılara rağmen Türkiye’de adeta otomobil sevdası önü alınamaz bir taleple yol almaya devam ediyor. Talep haziran ayında daha çok karşılık bulurken artık Otomobilde sıra bekleme döneminin de sonuna yaklaşılıyor. Buna rağmen bazı modellerde sıra bekleme döneminin sonbahara kadar uzaması muhtemel. Mercedes GLB bu modellerden biri. Çünkü henüz üretimine geri dönülmedi.

Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD), 2020 Haziran otomobil ve hafif ticari araç satışlarını açıkladı. Haziran başında pek tahmin yapılmazken, ayın ortalarındaki 60 bin adetli tahminler, ay sonuna doğru 80-90 binli adetlere çıkarılmıştı. Sonuç 71 bin adete yakın satış olarak resmileşti. Henüz COVİD-19 için maske takmak zorunlu ve aşıs için iyi bir haber gelmemişken iyi bir rakam.

Haziranda satışa çıkıp, yok satan modellerden biri de yeni Mercedes GLB olmuştu.

Haziranda 10-15 bin adet daha fazla araç satılabilirdi

ODD Başkanı ve aynı zamanda Doğuş Otomotiv Başkanı ve CEO’su olan Ali Bilaloğlu’na “Eğer tedarik sorunu olmasaydı ne olurdu” diye sordum. Cevabı, “Avrupa fabrikaları yüzde 50 kapasiteyle çalışmaya başladı. Avrupa’da yeterli talep henüz yok. Bunun da katkısıyla Türkiye’ye araç tedarik edilmeye başlandı. En geç temmuz ayında hiç bir sorun kalmaz. Haziranda tedarik tam olarak sağlanabilseydi yüzde 15-20 artı satış gerçekleşirdi” şeklinde oldu.

Bilaloğlu, Avrupadaki üretim tesislerinin şu anda 6 ay sonranın hesaplarını yaptığını, ama AB pazarlarındaki düşük talep nedeniyle, boş kapasiteye sahip olduklarını söyledi. Bunun da Türkiye’ye ürün tedariğinde belli adetlerde avantaj yaratabileceğini vurguladı.

Otomotiv pazarı için tahminler yapılmaya devam ediyor. Örneğin LMC Danışmanlık 2020 yılı için yüzde 21’in üzerinde daralmaya işaret ediyor. ODD yönetimi ise bu yılki tahminini 600-650 bin adete yükseltti.

ODD üyelerinden toplanan yorumların ortalaması olan bu veri ilginç. 2020 yılı başında 500 bin adetlerdeki pazar tahmini, salgın nedeniyle iyice karanlığa gömülmüştü. Henüz salgın bitmeden 650 binli adetler konuşulmaya başlandı.

Pazarın bu trendinin, “seteris paribus” yani şartlar aynı kalırsa böyle seyredebileceğini belirten ODD Başkanı Bilaloğlu, “ŞU anda bu temponun kesilmesi için bir neden göremiyorum” diyor.

 

Ali Bilaloğlu-ODD Başkanı

Hibrit ve elektrikli araç satışları yüzdeli dilimde

Türkiye otomotiv satışlarında detaylara geldiğimizde ise artık hibrit araçların toplam satışların yüzde 2.8 gibi ele tutulur kısmını oluşturmaya başladığı dikkat çekiyor. Tamamen elektrikli araç satışları ise henüz binde ile gösterilebiliyor.

Satışlar içinde SUV tarzı araçlar yüzde 26’lık bir dilime oturdu.

Dizel araçların oranı toplam içinde yüzde 42 seviyesinde ve daha çok filo pazarı tarafından tercih ediliyor.

Otomatik vitesli araçlar ise giderek pazarı kaplıyor. Toplam otomobil satışlarının yüzde 70’i otomatik şanzımanlı araçlardan oluşuyor.

İşte en çok satan SUV, sedan, HB modeller-Haziran 2020

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz