Nissan Micra planı: Daha az model, daha çok sedan

Qashqai ile SUV segmentinin yükseliş kapısını açan Nissan, şimdi de sedanları canlandırmanın peşine düşüyor. Nissan, Infiniti ve Datsun markalarıyla uluslararası pazarlarda adından söz ettiren Japon dev, 2022 yılını da içeren yeni planını bir basın toplantısıyla duyurdu. Açıklamaya göre kârlılığını korumak isteyen şirket, Nissan, Infiniti ve Datsun markalarına ait 60’dan fazla modeli içeren bir değişim planını devreye alacak. Buna bağlı olarak da ürün portföyünü küçültecek. Nissan Micra planı: Model azaltılacak, sedan devam edecek.

Nissan Motor, 31 Mart 2022’ye kadar ürün yelpazesinin en az yüzde 10 daraltılacağı açıkladı. Alınan bu karar, mevcut modelleri azaltıp; ürün kapasitesini artıracak derin bir bakım ve onarım planının parçası olacak.

Nissan Motor CEO’su Hiroto Saikawa, düzenlediği basın toplantısında, Nissan Micra Planı ile planladıkları küçülme boyutlarının asıl olarak; gelişmekte olan pazarlara yönelik markaları Datsun’un küçük otomobilleri yönünde olacağını ifade etti.

Nissan Micra planı sedanları içeriyor

Japon üretici bundan böyle sedanlara ilgisini kaybetmiş Amerikan pazarında varlığını pekiştirecek. Rekabetin sıkı olduğu bu pazarı; Versa ve Sentra gibi iki sedan ile yeniden fethetmeyi planlıyor.

Bu arada ürün yelpazesini daraltmak isteyen sadece Nissan değil. Mayıs ayında Mercedes Benz de 2020 yılında bazı modellerini Amerika’da satıştan kaldıracağını duyurdu. Amerikalı tüketicilerin tercihlerindeki evrim, üreticilere otomobillerini gözden geçirmeleri şansı yaratıyor.

Üstelik Nissan muhtemel bir üretime ara verilmesi kararından önce olaya ticari ve ekonomik perspektifle global bir pencereden baktığını gösteriyor. Amerikalı tüketiciler, küçük sedanlara ilgisini kaybetmiş olsa da Asya’nın aşırı nüfuslu kırsal kesimlerindeki tüketicilerin ilk tercihleri bu tür otomobiller olmaya devam ediyor.

Uzmanlara göre, sedanların Kuzey Amerika’da beğenilmemesinin sebebi yoğun kullanım yüzünden daha az kiralanabilir olmaları. Ancak dünyadaki kiralanma oranı bu araçların gelişen pazarların büyümesi için önemli olduğunu varsayıyor.

2 kapılı kompakt sevgisi bitti

Amerikalılar artık kompakt sportif araçları tercih etmiyorlar. İki kapılı Infiniti Q60 ABD’de yılın ilk yarısı geçen seneye göre yüzde 49 düşüşle, inkar edilemez bir başarısızlık içinde.

Aynı istatistiğe göre Nissan 370Z modeli de ABD’de yüzde 36 düşüşte. Kuzey Amerika pazarında da SUV tarzı araçların egemenliği söz konusu. Uzmanlar Nissan Kicks ile lüks Armada arası bir araçtan umutlular.

Sektördeki örneklerin izinden giden Nissan da elektriklenmeye gönüllü. Geçen sene şirket 2022’ye kadar 1 milyon tane satılacağı öngörüsüyle piyasaya 8 yeni elektrikli araç sürme niyetini duyurmuştu. 2019’da Detroit Otomobil Fuarı’nda büyük sedan Nissan Maxima’nın elektrikli araç olabileceği gösterilmişti. Görüldüğü kadarıyla Leaf’in arkası gelecek.

Defne Okşit


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz