Nissan Avrupa operasyonunu Renault’ya devrediyor

Yeni yılın ilk bomba kulislerinden biri Nissan’dan geldi. Japonya’da yayınlanan günlük Yomiuri Gazetesi Nissan Avrupa operasyonunu Renault’ya devrediyor haberini yayınladı. Nissan, Avrupa’daki varlığını azaltmayı ve otomobil üretim ve satış operasyonunu Alliance ortağı Renault’ya devretmeyi planlıyor. Japonya’da yayınlanan Yomuiru’ya göre Nissan; 30 Avrupa ülkesindeki dağıtım kanallarını kapatacak. Aslında Renault, Nissan ve Mitsubishi arasındaki dev ortaklığın görev bölgelerinin dağılımı daha önce haber konusu olmuştu.

Honda da İngiltere ve Türkiye fabrikalarını 2021 yılı eylül ayında kapatarak, Avrupa’da üretimden çıkma kararı almıştı.

Japon gazetesi, Nissan Motor’un Avrupa’daki büyük ölçekli yeniden yapılandırma programının tam resminin ortaya çıktığını iddia etti.

Halen Lübnan’da kaçak yaşayan eski Başkan Carlos Ghosn hızlı genişleme politikası ile Nissan’ı Avrupa’daki en büyük Japon şirket haline getirme stratejisi izliyordu. Bu yaklaşıma tamamen zıt bir strateji olan küresel iyileşme planının bir parçası olarak Nissan; 2021’de Avrupa’daki kendine ait operasyona son verecek.

Otomotivdeki en önemli İttifak yeni görev dağılımında Avrupa’yı Renault’a devrediyor.

Ticari ağdan çekilme, Macaristan ve Polonya gibi Doğu Avrupa ülkeleriyle Hollanda gibi Batı Avrupa’nın bazı pazarları olmak üzere yaklaşık 30 ülkeyi kapsıyor.

Nissan Avrupa operasyonu, Renault’nun Avrupa satış ağı ve yerel distribütörler üzerinden yürütülecek.

Renault’ya üretim ve satış için taşeronluk

Avrupa’daki üretim ve satış operasyonları, yönetim için gerçek bir “yük” olarak değerlendiriliyor. Avrupa operasyonu kârlılığa dönüşü hızlandırmak amacıyla İttifak paydaşı Renault’ya emanet edilecek. Nissan, sadece Avrupa’da sadece pazarlama ve satış faaliyetlerini değil, üretim kapasitesini de küçültecek bir operasyona hazırlanıyor.

Japon gazete, üreticinin Avrupa’daki faaliyetlerini denetleme misyonuna sahip Fransa’daki  Nissan Europe genel merkezinin personel sayısını azaltacağını da haberinde belirtiyor.

Üretici, ticari gelişimi için beş ülkeyi hedefe oturtacak: Birleşik Krallık, Almanya, Fransa, İtalya ve İspanya ile elektrikli araçların (EV’ler) giderek yaygınlaştığı İskandinavya..

Bir başka iddiaya göre de şubat 2020’de Nissan, İsviçre’de bulunan Rolle’deki Avrupa merkezini; 2022 yılına kadar kapatacağını ve sonunda Avrupa’da: Montigny-le-Bretonneux’da tek bir merkezle yola devam edeceğini duyurmuştu.

Barselona’dan sonra İspanya’daki Nissan Avila fabrikası da kapandı!

Nissan, Avrupa’da İngiltere ve İspanya’da üretim tesislerine sahip. Pandeminin ilk aylarında kapatılan İspanya Barselona fabrikasına ek olarak, Avila’daki fabrika da bir dağıtım deposuna dönüştürülecek. Bu iki fabrikanın kapanmasıyla, Avrupa’daki tüm ticari araç üretimi Renault’ya emanet edilecek.

Nissan, Çin, Amerika Birleşik Devletleri ve Japonya’ya odaklanmak isteyen Avrupa’daki faaliyetlerini azaltma politikasını şimdiden başlattı.

Nissan zararını azaltmak için küçülüyor

31 Mart 2021’e kadar 340 milyar yen (2,71 milyar euro) gibi rekor bir işletme zararına imza atmayı bekleyen üretici; zararı küçültmek için üretim kapasitesini düşürüyor. Pazarlanan modellerinin sayısı beşte bir oranında azaltılabilir. Amaç: 3 yıl içinde işletme giderlerini 300 milyar yen (2,39 milyar euro) azaltmak.

Kaynak: Reuters, Yomuiru

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz