Mercedes ve BMW’den 1 milyar euroluk toka: Hedef UBER

Dünya pek çok konuda kartlar yeniden karıştırılıyor. Eskinin rakipmeri, yeni rakiplere karşı ortaklıklara gidiyor. Yeni büyüyen ve güçlenen büyükler, eksileri birleştiriyor. Bunun son örneklerinden biri UBER’e karyı işbirliğine gitmek için el sıkışan Daimler ve BMW gibi iki eski rakipten geldi.

BMW ve Daimler, Uber gibi şirketlerce yürütülen yeni tür hizmetlerle rekabet için; sürüş, park ve elektrikli araç şarj etme etkinliklerini birleştiren bir işbirliği içine girdiklerini açıkladılar.

İki büyük otomobil üreticisi, bu alandaki faaliyetleri için 1 milyar Euro’nun üzerinde yatırım yapacaklar.

İstanbul doğumlu Daimler CEO’su Dieter Zetsche, “BU işe yeni girenler ve halen faaliyet gösterenler de dahil olmak üzere diğer oyuncularla daha fazla işbirliği yapılması da seçeneklerimiz arasında.” diyerek, mobilite çağının yeni dönemine start verdiklerini adeta ilan etti.

İki şirketin alt markaları birleşecek

Daimler’in sahibi olduğu Car2Go paylaşımlı otomobil şirketi, BMW’nin DriveNow, ParkNow ve ChargeNow adlarını taşıyan hizmetleriyle birleştirilecek. Ve her iki otomobil üreticisi de yüzde 50 hisseye sahip olacak.

Yeni girişim beş ana konuda faaliyet gösterecek:

  • Akıllı telefon tabanlı bir rota yönetimi ve rezervasyon hizmeti için ReachNow,
  • Elektrikli araç şarjı için ChargeNow,
  • Taksi yolculukları için FreeNow,
  • Otopark için ParkNowK
  • Kısa süreli kiralama için ShareNow.

BMW CEO’su Harald Krueger, “Bu 5 servis, tamamen elektrikli, kendi kendine çalışan ve araç parkına otonom olarak park eden araç filosuna sahip tek bir mobilite servis portföyü oluşturmak için daha da gelişecek.” diyerek, geleceğin bir kısmının nasıl şekilleneceğini anlattı.

Otonom araçlar için çalışıyorlar

BMW ve Daimler, otonom araç teknolojileri üzerinde de çalışıyor.

Danışmanlık şirketi PriceWaterhouseC., geleneksel otomobil üreticilerinin araç kullanımına dayalı hizmetler geliştirmedikleri sürece nakit zengini teknoloji firmalarının eritilme tehdidine maruz kalacaklarını iddia ediyor.

Buna karşın araç kullanımını kolaylaştıran yeni nesil şirketler ne yapıyor, tehdit nereden geliyor derseniz; Uber gibi araç kullanımını kolaylaştıran şirketler çoğalıyor. Çin’li Didi Chuxing, Latin Amerika’da faaliyete geçmeyi hedefliyor. Uber, ABD pazarında yeni bir başarı daha elde ediyor. Türkiye’de beklemeye geçiyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz