Mercedes isminin hikayesi! Mercedes adı nereden geliyor?

Mercedes adı nereden gelir? Dünyaca ünlü otomotiv devleriyle ilgili merak edilen bir detay da isimlerinin nereden geldiği. Alman otomotiv markası Mercedes de bu devlerden biri. Mercedes isminin hikayesi aslında ilk Daimler üretimi otomobilin siparişini veren kişiye dayanıyor.

Mercedes 4.000 işçi çıkarıyor

Mercedes Jelinek
Mercedes Jelinek

Mercedes isminin hikayesi

Mercedes-Benz’in kuruluşundan bu yana, başarı hikayelerinin temelinde kadınların önemli  rolü bulunuyor. “Mercedes adı nereden gelir?” diye sorduğumuzda karşımıza Mercedes Jelinek’in çıkması da şaşırtıcı değil.

Mercedes marka ismini, ilk Daimler otomobilin siparişini veren Emil Jelinek’in kızı “Mercedes Jelinek”ten almıştır.

Böylece, “Zarafet” anlamına gelen İspanyolca bir isim olan Mercédés, 1900’lerin başında Daimler-Motoren-Gesellschaft (DMG) şirketinin yeni markasının da adı olmuştur.

Tabii ki sadece markanın isminin belirlenmesinde değil; bugünlere gelebilmesinde de bir kadının çok büyük bir rolü bulunuyor: Bertha Benz.

Bertha Benz
Bertha Benz

Bundan tam 135 sene önce otomobili icat eden Carl Benz’in eşi Bertha Benz, otomobil ile tarihteki ilk uzun mesafe yolculuğunu gerçekleştiren kişidir. Bertha Benz, güçlü bir kadın ve ölümsüz bir rol model olarak hem bir öncü hem de Mercedes-Benz’in ilk test sürücüsü olarak tarihe adını yazdırmayı başardı.

Benz, eşinin icat ettiği otomobile halkın dikkatini çekmek için 100 kilometre uzaklıktaki Pforzheim’e uzun soluklu bir yolculuk yapma kararı aldı ve 135 yıl önceki bu cesur davranışı, onu bugün yaşamın her alanındaki öncüler için en iyi rol modellerden biri haline getirdi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz