Mercedes elektrikli şehiriçi otobüsü Hoşdere’de geliştirdi

Mercedes-Benz, Avrupa’da satışa sunulan elektrikli şehir otobüsü eCitaro’nun AR-GE faaliyetleri Mercedes-Benz Türk AR-GE Merkezi tarafından yürütüldüğünü açıkladı. Körüklü ve Solo olarak farklı uzunluklarda; farklı güç seviyeleri ve menzil sunabilen eCitaro şehir otobüslerinin karoserisi; dış kaplamaları, iç donanımı, belirli elektrik kapsamları ve diyagnoz sistemleri Türkiye’ye emanet edildi.

eCitaro’nun yol testleri, ekipman dayanıklılık testleri ile birçok donanım ve altyapı çalışmaları da Hoşdere Otobüs AR-GE Merkezi’nin sorumluluğunda yapıldı. eCitaro’nun 1.000.000 km yol koşullarına denk gelen şartları sağlayan Hidropuls simülasyon ünitesinde kilometre dayanım testleri de yine Türkiye’de gerçekleştirildi.

Mercedes-Benz eCitaro’nun dünya tanıtımı 2018 yılının sonbaharında Uluslararası Ticari Araç Fuarı’nda yapılmıştı. 2018 yılının sonbaharında Mannheim Otobüs Fabrikası’nın üretim programına eklenen; tamamen elektrikli eCitaro’nun ardından şirket geçtiğimiz Mayıs ayında Körüklü eCitaro’yu da seri üretim programına dâhil etti. Avrupa’da çok sayıdaki şehrin belediyesi tarafından yeni siparişleri alınan eCitaro’nun AR-GE çalışmaları Hoşdere AR-GE Merkezi tarafından yürütüldü. eCitaro; ayrıca yol testleri kapsamında normal yol, farklı iklim ve müşteri kullanım koşullarında; araçların tüm sistem ve ekipmanlarının fonksiyon ve uzun vade dayanıklıklarının denendiği uzun süreli testlerden de geçirilmesinin ardından yollara çıktı.

Mercedes-Benz eCitaro 250 kw güç, 970 Nm tork değerine sahip; 18.100 mm uzunluğunda ve 157 yolcu kapasitesi bulunuyor.

İstanbul, İzmir, Erzurum yollarında 2 yıl

Bu kapsamda eCitaro’nun ilk prototip aracı; 2 yıl süreyle, yaklaşık 140.000 km – 10.000 saat boyunca; İstanbul, Erzurum ve İzmir gibi Türkiye’nin ekstrem iklim şartları ve farklı sürüş senaryolarında karşılaşılabilecek tüm koşullarda test edildi. Tamamen elektrikli eCitaro, Mannheim’da üretilerek Avrupa’nın çeşitli şehirlerine teslim ediliyor.

Otobüs alanında Daimler’in global ağında sorumlulukları bulunan Hoşdere Otobüs AR-GE Merkezi; yeni tasarımları ve mühendislik çözümleriyle yeni patentleri bünyesine katmaya devam ediyor. eCitaro için Türkiye’de geliştirilen “Yeni Tavan Konsepti” bunlardan biri. Şoför kompartımanının arkasından başlayarak, arka cama kadar uzanan bölümde; tavan kapakları, tavan orta plakaları; kapı, arka cam üstü, (körüklü araçlarda) körük bölgesi kaplamaları, kablo/boru kanalları, iç aydınlatmalar; basamak aydınlatmaları ve hava kanalları Mercedes-Benz Türk AR-GE İç Donanım Ekibi tarafından sıfırdan tasarlandı.

eCitaro’da tavan acil çıkış kapağı bulunmamasına karşın “Yeni Tavan Konsepti” sayesinde, tavanın orta bölgesinde eskiye nazaran daha geniş bir alan sunuluyor. Bu şekilde hem iç tasarımda daha ferah bir görünüm, hem de yeni “enine aydınlatma konsepti” ile daha fazla aydınlatma yüzeyi sağlanıyor.

Mercedes-Benz Türk AR-GE ekibinin patentli ürünü olan Tekstil Hava Kanalı, eCitaro modellerinde de kullanılıyor. Klima, şehir içi araçlarda yolcu konforunun çok önemli bir faktörü olmasının yanında; teknik olarak da güç tüketimi, soğutma/ısıtma süresi, verimlilik gibi açılardan zorlayıcı olabiliyor. Elektrikli araçlarda bunlara ek olarak, enerji verimliliği ve gürültüsüz çalışma bakımından da ilave iyileştirmelere ihtiyaç duyuluyor. eCitaro’da tercih edilen CO2 soğutucu akışkanlı klima, ısı pompasının verimliği ile düşük ve yüksek sıcaklıklarda efektif ısıtma/soğutma sağlayabiliyor. eCitaro’nun gereksinimlerine uygun olarak Mercedes-Benz Türk AR-GE ekibi, kendi patentli ürünü olan Tekstil Hava Kanalı’nı yeniden geliştirdi.

eCitaro için birçok geliştirme Hoşdere’de yapıldı

Mercedes-Benz Türk Otobüs AR-GE Direktörü Emre Kuzucu; “eCitaro da mevcut karoserinin elektrikli araca adaptasyonu, akü taşıyıcıları; elektrikli araca uygun modern görünümünü sağlayan dış kaplamaları Hoşdere’deki AR-GE merkezimizde projelendirildi. Ayrıca bunların hepsi Körüklü eCitaro için de yine Hoşdere’deki AR-GE merkezimizde geliştirildi. eCitaro’nun karoserisi, bataryalardan gelen ağırlıkları taşıyabilecek şekilde adaptasyon çalışmaları ile oluşturuldu. Dış kaplamalar dizayn bölümü ile birlikte yürütülen çalışmalar neticesinde eCitaro için yenilendi; tavanda bulunan aküler ve diğer donanımlar için gereken kaplamalar körüksüz eCitaro için önceden oluşturulmuş modüler yapı çerçevesinde Körüklü eCitaro için de uygulandı.” dedi.

eCitaro’nun teknolojik detaylarına da değinen Emre Kuzucu; “Hoşdere’de eCitaro için ayrıca OMNIplus ON drive akıllı telefon uygulamasını geliştirdik. eCitaro’ya özel bir gösterge paneli olan ve elektrikli araç şoförlerinin işini kolaylaştıran akıllı telefon uygulamasıyla; şoförlere akülerinin doluluk durumlarını, aracın menzilini ve elektrikli araçlarla ilgili önemli bilgileri görebilecekleri bir ortam sağlamış olduk. Şoförler bu uygulamaya kendi kullanıcı bilgileri ile giriş yapıp, sorumlu olarak atandıkları araçlardaki bilgilere ulaşabiliyorlar.” dedi.

Mercedes-Benz eCitaro’nun ilk teslimatı 18 Kasım 2019 tarihinde 56 adet olarak Almanya’nın Wiesbaden kentine yapıldı ve bu Almanya’da tek seferde verilen en yüksek adetli elektrikli otobüs siparişi olarak tarihe geçti. O tarihten bu yana; Hamburg, Berlin, Mannheim ve Heidelberg gibi kentlerin de yollarında eCitaro kullanılıyor. Mayıs 2020’den itibaren seri üretim programına alınan Körüklü eCitaro ile beraber yeni siparişler alınmaya devam ediyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz