Mercedes Citan’a yeni motor…

0
26

Mercedes Benz yeni motoru devreye alıyor. OM 608 kodlu Renault tarafından geliştirilen 1,5 lt dCi motor Mercedes Citan’da kullanılmaya başlayacak. Mercedes’te geçen yıl ilk olarak Yeni A serisinde yola çıkan bu motor; hafif ticari araç giriş sınıfında satışları geride kalan Citan modeline doping olabilecek mi?

Mercedes Citan, Renault Kangoo ile aynı fabrikada üretiliyor; iç mekânında Dacia Dokker’dan bile ortak izler taşıyor. Dokker da aslında Renault Grubu’nun daha uygun fiyatlı kombi aracı, Kangoo’nun kardeşi.

Dacia Dokker, Citan’ı 6’ya katladı

Dacia Dokker 2013’te yola çıktı

Ancak satışlar sözkonusu olduğunda Mercedes bu sınıfta iyi durumda değil; 2018 yılında Mercedes-Benz Citan Avrupa’da 5,953 adet satabilirken Renault Kangoo 20.375, Dacia Dokker ise 38.891 müşteriye ulaştı. Dacia satışları Mercedes’ten 6 kat fazla!

Mercedes Benz bu yüzden kombi aracını 2019 yılında daha iyi hale getirmek amacıyla OM 608 motorunu ürün grubuna eklemeye karar verdi. Dört silindirli turbo dizel motor Renault tarafından üretilen 1.5 Blue dCi gibi sessiz, düşük emisyonlu ve güçlü olarak tanımlanıyor. Citan’da altı ileri manuel şanzımanla kombine edilecek.

Mercedes halen 108 CDI (80 PS, 210 Nm), 109 CDI (95 PS, 230 Nm) ve 111 CDI (116 PS, 260 Nm) olmak üzere 1,5 litrelik Renault’dan alınma üç motor kullanıyor. Sonuncu motor 1 yıldır A serisinde A 180d olarak satışa sunulmuştu. Şimdi benzer güç ve tork değerleri ile Mercedes Citan’da müşteriye ulaşacak.

Özetle Dokker’da aynı hacimli motorun daha düşük güçlü versiyonları; Kangoo’da ise 115 HP yani aynı motor görev yapıyor. Mercedes neredeyse birçok ortak noktası bulunan Kangoo ve Dokker’dan bu yeni motor tercihi ve Red Design Paketi gibi zengin donanım paketleri sıyrılıp “Mercedes” farkı oluşturmak istiyor.

Peki Mercedes-Benz, Renault’dan alacağı bu motorla Citan Tourer’ı güçlü kılabilecek mi?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here