Mercedes CNG’li otobüs körüklü Conecto’yu rallide gösterdi

Mercedes CNG'li otobüs

Türkiye’deki otobüs ve toplu taşıma aracı üreticisi Mercedes Benz Türk, CNG’li otobüs yatırımını tamamladığını açıkladı. 2016 yılından bu yana Türkiye’de CNG’li araç üreten Alman şirket, son olarak CNG’li otobüs körüklü Conecto modelini İstanbul’daki Mavi Koridor Rallisi’nde sergiledi.

Ama biz öncelikle CNG’li araç ne demek onu hatırlatalım istedik; Boru hatlarında dolaşan farklı basınç değerlerine sahip doğalgazın CNG kompresörü ile yüksek basınca (200 – 250 bar) sıkıştırılmış haline verilen isimdir. CNG, benzinle çalışan araçlara göre yüzde 70-80, LPG ile çalışan araçlara göre yüzde 40-50 oranında daha ekonomiktir. Temiz yanan bir yakıt olduğu için kullanıldığı araçların bakım masraflarını da azaltıyor.

Mavi Koridor Rallisi için sahneye çıktı

Hoşdere Fabrikası’nda CNG’li otobüs üretimine 2016 yılında başlayan Mercedes-Benz Türk’ün bu alandaki yatırımları 1.3 milyon avro tutarın üzerine çıktı. Bu alandaki son ürün olan Mercedes CNG’li Conecto’nun körüklü versiyonu; İstanbul-Haliç Kongre Merkezi’ndeki Gazprom Mavi Koridor Rallisi’nde gösterildi.

CNG’li otobüs dolum tesisi 200 bar basıyor

İstanbul Hoşdere Otobüs Fabrikası sınırları içinde, CNG’li otobüse 200 bar basabilen dolum tesisi için 4 yılda 350 bin euroluk yatırım tamamlandı. Bu tesisteki gaz kaçak tespiti için de 150 bin euroluk yatırım eklendi. 500 milyon euroya yaklaşan bu iki yatırım CNG dolumu alanında Türkiye’nin en büyük yatırımı oldu.

 

Türkiye’de hem solo hem körüklü Conecto imal ediliyor

Hoşdere Fabrikası’nda CNG’li Conecto’nun “Solo” ve “Körüklü” olarak iki versiyonu üretimde. Next Generation Conecto Projesi içerisinde 12 ve 18 metrelik versiyonlar bulunuyor. CNG’li Conecto otobüslerde yeni 7,7 litre hacimli M 936 CNG motor görev yapıyor. Bu motor CNG’li araçlar için özel tasarlanmış. 1.200 Nm tork üreten motor, dizel Euro 6 standartlarından daha düşük emisyon değerlerine sahip.

Türkiye’de Temsa, Karsan ve Otokar gibi üreticiler de CNG’li araç üretiyor.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz