Mercedes Benz Türk güneş enerjisiyle 2 bin ağaç kazandı

Mercedes Benz Türk
Mercedes Benz Türk Çevre Laboratuvarı

Türkiye’deki iki fabrikasında da sürdürülebilirlik yatırımlarına önem veren Mercedes Benz Türk, çevreci teknolojileriyle doğaya verilen zararı en aza indirmeyi sürdürüyor. Yeşil çözümlere odaklanarak yasal yönetmeliğe uygun üretime devam eden Mercedes Benz Türk böylelikle Çevre İzin Belgesi’ni de yenilemeyi başardı.

Hoşdere Otobüs Fabrikası, 2019 yılında kurulumunu tamamladığı pilot güneş enerji santrali ile 2020 yılında 138 MWh enerji üreterek; 1.616 ağaç dikimine eş değer miktarda, 85 ton karbondioksitin doğaya salımını engelledi.

Bunlara ek olarak; Aksaray Kamyon Fabrikası, Türkiye’de ilk defa Enerji Yönetim Yazılım Robotu’nu devreye aldı. Sürdürülen enerji verimliliği çalışmaları sayesinde de araç başı yüzde 35’in üzerinde enerji tasarrufu elde edildi.

Mercedes Benz Türk Hoşdere Otobüs Fabrikası

Bina Otomasyon Sistemi ile tesis içerisindeki aydınlatmaların ve ısıtma-soğutma sistemlerinin gereksiz yere çalışması engellenirken; Isı geri kazanım sistemi ile ısıtma yapılan zamanlarda emilen havadaki ısı geri kazanılarak tekrar ortama veriliyor.

“Enerji Yönetim Sistemleri Uzmanlık Sertifikası” bulunan Hoşdere Otobüs Fabrikası’nda “Trijenerasyon Tesisi” sayesinde doğalgaz kullanılarak; elektrik, ısıtma ve soğutma suyu elde ediliyor. Bu sistemle elektrik ihtiyacının yüzde 100’ü, kış aylarında ise ısı ihtiyacının yüzde 40’ı ve yaz aylarında klima amaçlı soğutma ihtiyacının önemli bir kısmı karşılanıyor.

Mercedes Benz Türk Aksaray Kamyon Fabrikası

Aksaray Kamyon Fabrikası’nın üretim dışı enerji tüketimi en düşük seviyeye ulaştı

Son yıllarda yapılan yeni yatırımlar ile Aksaray Kamyon Fabrikası’nın enerji güç kapasitesi yüzde 65 oranında artırıldı. Bu yatırımlar kapsamında; fabrika tesislerinde ve binalarda enerji verimliliği yüksek ve otomasyonlu ekipmanlar devreye alındı.

2020 yılında imalat zamanında ekipmanların yüksek basınçlı hava, zaman ve hızlarında optimize çalışmalarını yatırımsız yaparak, enerji tüketimleri azaltıldı ve imalat dışı zamanda ise tamamen kapatılarak şimdiye kadar ki en düşük seviyeye ulaşıldı.

“Yeşil Fabrika” olma hedefi doğrultusunda Mercedes Benz Türk Aksaray Kamyon Fabrikası’nın hol çatısına Güneş Enerji Santrali kurulumu için ön görüşmeler yapıldı. Bu santral ile fabrikanın ihtiyacı olan gücün bir kısmı yeşil enerji ile karşılanarak, CO2 gaz salımını azaltması planlanıyor.

Aksaray Kamyon Fabrikası “Çevre İzin Belgesi”ni başarıyla yeniledi

2014 yılında aldığı 5 yıllık Çevre İzin Belgesi’nin tarihini uzatmak için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na başvuran Aksaray Kamyon Fabrikası, bakanlık tarafından yapılan başarılı denetimler ve gerekli belgelerin sunulmasının ardından belge tarihini 2024 yılına kadar uzatmaya hak kazandı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz