Mercedes Benz içten yanmalı motorların geliştirilmesini durduruyor

Daimler, elektrikli araç modasına uymak için şaşırtıcı bir karar aldı. Alman otomobil şirketi, beklenmedik bir açıklama ile Mercedes Benz markası için içten yanmalı motorları geliştirme çalışmalarını durduracağını bildirdi. Alman Auto Motor und Sport dergisinde yapılan açıklama kafaları oldukça karıştırdı.

Şirketin geleceği için atılan kritik adım Daimler Yönetim Kurulu üyesi Otomobil Geliştirme Direktörü Markus Schaefer tarafından duyuruldu. Daimler’in duyurusu, Mercedes-Benz için oldukça zamansız gibi görünüyor. Kısa bir süre önce, çiçeği burnunda Mercedes-Benz CEO’su Ola Källenius Avrupa’da artan dizel satışlarına övgüde bulunmuştu.

“Dizel araçlar yüzde 15-20’lik bir ekonomi avantajından yararlanıyor ve birçok durumda da emisyon kurallarına uyuyor. Sürüş profilinize en uygun araçları tercih ederseniz, satın almamanız için mantıklı bir sebep yok” diye açıklama yapmıştı.

Mercedes Benz’in yönü elektrikli araçlar ve piller

Schaefer açıklamasında “Daimler’in odak noktası artık elektrikli araçlar ve pillerin geliştirilmesi olarak öne çıkıyor. Ayrıca içten yanmalı motor ve şanzımanların geliştirilmesinde kullanılan kaynaklar da yeniden düzenlenecek” görüşlerine yer verdi.

Daimler’in yaptığı bu duyuru çok kritik ve sonuçları da çok önemli bulundu. Şirket, dizel motorlu kamyonlar üreten uzun yol kamyonları üreticisi Freightliner’ı da bünyesinde barındırıyor.

Bu duyuru ile Daimler’in tamamen elektrikli bir kamyonun piyasaya sürülmesi için hazırlandığı görülüyor. Freightliner, elektrikli kamyonlar pazarına girmeyi başarabilirse, Tesla gibi markalara karşı rekabet sağlayabilecek bir elektrikli kamyon ortala çıkabilir.

Altı silindirli motorlar tarihe mi karışıyor

Mercedes’in E-Serisi, S-Serisi ve SUV’ları için ürettiği altı silindirli motorları tarihe karışmaya çok yakın. Bu serilerin hepsi dahil olmak üzere mevcut içten yanmalı motorlar, otomobil üreticisinin üreteceği en son benzinli ve dizel motorlar olacak.

Daimler yöneticisi, şirketin elektrikli araçlara ayıracağı bütçe ile ilgili maliyetleri henüz açıklamadı. Ancak Schaefer, elektrikli teknolojilerinin tamamını kapsayan araştırma ve geliştirme için genel bütçenin “yüksek düzeyde” olduğunu belirtti.

Hurda teşviği kalıcı hale mi geliyor

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz