Mercedes araçlarında takip sistemi kullandığını açıkladı

mercedes takip sistemi

Alman otomotiv üreticisi Mercedes, ABD’de satılan sıfır ve ikinci el otomobillerinde kullanıcıların nerede olduğunu tespit edebilmek için takip sistemi kullandığını açıkladı.

İngiliz Daily Mail gazetesinin haberine göre Mercedes, ABD’de bayilerinden satılan tüm yeni ve ikinci el otomobillerin içerisine araçların yerini tespit edebilecekleri gizli takip sistemleri yerleştirmiş.

Defalarca takip sistemi kullanmadığını belirten Mercedes, otomobillerindeki sistemler sayesinde araçların yerlerini takip edebildiklerini açıkladı.

Gizli takip sistemi sürekli aktif mi?

Devlet yetkililerinin ve önemli S-Class müşterilerinin bu durum yüzünden harekete geçmesi an meselesi. Veri analizinde kullanılabileceği ve potansiyel olarak üçüncü taraflara geçirilebileceği anlamına gelebilir. Araç sahiplerinin kendi önlemlerini almaları gerekebilir.

Mercedes, takip sisteminin müşterileri kalıcı olarak takip etmek veya gerçek zamanlı verilere erişmek için kullanılmadığını söyledi. Sensörlerin, araç sahiplerinin bayilere taksitlerini ödememesi ve aracın kaza vb. acil durumlar gibi nerede olduğunun belirlenmesi gereken durumlarda aktive edildiği belirtildi.

Firma sözcüsü, takip sistemlerinin etkinleştirilmesiyle ilgili bir maddenin müşterinin imzaladığı sözleşmede yer aldığını söyledi. Sözcü, BMW, Honda ve Suzuki gibi diğer otomobil üreticilerinin de benzer uygulamalarda bulunduğunu açıkladı.

Avrupa Birliği, 2022’den itibaren birlik içerisinde üretilen tüm araçlarda takip cihazı olmasını istiyor.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz