Marmaris WRC’de görmedikleriniz

Pistlerde F1, dağlarda WRC diye başlamak istiyorum. Takipçileri iyi bilir, F1 izleyicileri tribünlerdedir, kulaklarını motor sesi ile cilalarlar. Otomobil teknolojilerinin en son üst seviyesini, yani zirvesini izleme yansı yakalarlar. WRC ise yine yüksek teknolojiyi ama toz toprağın içini, doğayı, ormanı, mütevazi ve doyumlu olmayı ifade eder.

İlk olarak 2001 yılında Antalya’da yapılan Türkiye’deki ilk WRC, bu kez başka bir turizm merkezimiz olan Muğla’nın Marmaris ilçesinde düzenlendi. Marmaris, 15 Temmuz Fetocu darbe girişimi sırasında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Otomobil Federasyonu (TOSFED) Başkanı Serkan Yazıcı’nın otelinde kalmasıyla da hatırlanıyor.

Son olarak 8 yıl önce ülkemiz yollarında gördüğümüz WRC organizasyonu 2018 yılında tekrar bizlerle idi. Her biri 550 bin Euro olan WRC otomobillerinin (World Rally Car) bazıları yandı, bazıları yolda kaldı, bazıları takla attı.

Michelin, Türkiye Rallisi için sert hamurlu LTX Force H4 ve orta hamurlu LTX Force M6 olmak üzere iki çeşit lastiğiyle pilotların yanındaydı. WRC2 için ise yumuşak hamurlu Latitude Cross S80 ve sert hamurlu Latitude Cross H90 lastiklerini getirdi. Her iki yarışta da sert bileşenli lastikler takımlar tarafından tercih edilen lastikler oldu.

Türk pilotlarımız kullandıkları otomobiller kategorisinde mücadele ettiler.

Şehir içi özel etaplar, dağlardaki etaplara gidemeyenler için büyük bir kolaylık oldu. Onların da yarışı hissetmelerini sağladı.

Marmaris’te yapılan WRC, dünyada 33 TV kanalı üzerinden 1 milyar 300 milyon kişiye canlı olarak yayınlandı. Sosyal medya paylaşımları, internet yayınları sayılamaz kadar çok oldu.

F1’den sonra dünyanın en büyük ve pahalı yarış organizasyonuna 108 otomobil kayıt yaptırdı.

Ülkemizin bir çok farklı şehrinden ve hatta farklı ülkelerden gelen ralliseverler toz toprak demeden dağlarda 3 gün süren yarış için çadırlarında kamp hayatı yaşadılar.

Bir çok sürücünün günlük hayatında asfalt otobanlarda çıkmadığı hızlar olan 170-180 km hızlara ralli pilotları toprak ve dar yollarda ulaştılar.

Ülkemizin bir çok farklı noktasından gelen ralli tutkunları, 2019 yılında yine ülkemizde olacak WRC için şimdiden planlarını yaparak Marmaris’ten ayrıldılar.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz