Makyajlı Courier mi, yeni küçük pick-up mı?

Son olarak yeni Ford Focus modelini satışa çıkaran otomotiv devi; sıraya Gölcük’te üretilen Courier modelini mi aldı? Courier olduğu öne sürülen bir araç kamuflajlı haliyle Amerika Birleşik Devletleri Michigan eyaletide dikkatli kameralara yakalandı. Fakat fotoğraflara bakıldığında aracın Courier bazlı yeni bir pikap olabileceği öne sürülüyor. Yani Ranger modeline küçük kardeş geliyor olması beklentisi hakim.

Kamuflajlı Ford Michigan’da

Courier model isminin bu yıl ABD’de patentinin alınmış olması da yeni pick up tezini güçlendiriyor.

Peki şimdi sormak gerekiyor: Bu model dünyada Courier’in tek üretim merkezi olan Gölcük’te mi üretilecek?

Courier 2014 yılında yola çıktı

İlk kez 2014 yılında üretilerek, yollara çıkan Courier; normal ürün ömrünün henüz yarısında. Bu bakımdan yeni Courier için henüz erken. Belki bir makyajdan söz edilebilir. ama bunun için Michigan eyaletine gidilmeyeceği düşünülebilir. Bu durumda Courier platformunda bir pick up modelinin üretilmesi hiç de uzak bir ihtimal değil.

Avrupa hafif ticari araç pazarını Türkiye üretimi domine ediyor.

Ford Otosan, Amerikalı şirketin Avrupa’daki en önemli kar merkezi durumunda. Avrupa otomobil pazarında zor yıllar geçiren Ford, hafif ticari araç pazarında adından daha çok söz ettiriyor. Bunda da Türkiye’de üretilen Transit modellerinin doğrudan etkisi bulunuyor.

2018 yılı başında Transit Custom ve Transit Van modellerini yenileyen Ford Otosan, çalışmalarını yeni Courier üzerine yoğunlaştırmış olabilir. İhracat ve iç pazarda nemli rakamlara sahip olan Courier yılda 100 bin adet civarında üretiliyor.

Peki yeni model Courier bazlı bir pikap olacaksa hedef pazarlar neresi olacak? Courier gibi yeni bir pazar mı açacak? Ranger modeli lie bir tonluk yükleri üstlenen Ford, bu modelle daha küçük kargo alanlarına mı odaklanacak?

En yakın rakibi Fiat Fiorino

Courier modelinin Türkiye’deki en büyük rakibi Fiat Fiorino. Türkiye’de Koç Grubu ortaklığı ile faaliyet gösteren iki şirket Fiat ve Ford bu alanda rekabet halinde. İhracatta da rekabet halinde olan iki model Türkiye’de üretiliyor.

Fiat Fiorino modelini Avrupa için önceki yıllarda Peugeot ve Citroen için de üretiyordu.

Yeni Transit’in ilk görüntüleri, ilk detayları

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz