Mahindra kabul etti, 10 gün içinde Ssang Yong kimin olacak

SsangYong Motor yakında Amerikalı bir yatırımcı sayesinde iflastan mı kurtarılacak? Kaliforniya merkezli ithal otomobil distribütörü olan HAAH Automotive Holdings’in; önümüzdeki 10 gün içinde SsangYong Motor için nihai yatırım teklifini sunması bekleniyor.

Bu gelişme, nakit sıkıntısı yaşayan Güney Koreli otomobil üreticisinin iflasını önleyecek bir hamle olabilir. Ssang Yong Motor kimin olacak sorusunun son cevabı böylece belli olacak.

KPMG‘nin hazırladığı 2019 yılı otomotiv raporunda 2020’nin şirket birleşmeleri yılı olacağı belirtiliyordu. Gerçekten doğru çıkıyor.

HAAH Automotive Holdings yakında SsangYong’da çoğunluk hissesine sahip olacak mı? Anlaşmanın sağlanması ve ABD’li şirketin Güney Koreli otomotiv şirketinin çoğunluk hisselerini ele geçirmesi farklı bir algoritmaya bağlı. Çünkü SsangYong Motor şirketinin çoğunluğu için Hintli Mahindra hisselerinin küçülmesi gerekiyor.

Ssang Yong kimin sorusuna cevap verilebilecek mi? Mahindra anlaşmaya geçit veriyor!

Mahindra SsangYong’daki payını azaltma teklifi

Mahindra yönetim kurulu, şirketin genel kurul toplantısında SsangYong’daki hissesini yüzde 50’nin altına düşürmek için özel bir öneride bulundu bile. Böylece SsangYong Motor için yeni bir yatırımcıyı teşvik etmiş oluyor.

Bu arada geçtiğimiz Nisan ayında Mahindra yönetim kurulu, Koreli otomobil üreticisi SsangYong için sunulan bir kurtarma planını reddetmişti.

Hintli Mahindra, Güney Koreli üreticinin 2022 yılına kadar kâra geçmesini amaçlayan SsangYong Motor’un geri dönüşü için 423 milyon dolar yatırım yapmayı planlamıştı. Ancak bahar aylarında yükselişe geçen COVID-19 nedeniyle bu plan hayata geçirilemeden, ortadan kalktı.

Mahindra yönetimi, finansal olmayan her türlü desteği vereceğini belirtiyor. Yani “para isteme benden, başka ne istersen iste” diyor.

Bu durumda Ssang Yong ABD’li şirket ile yaşamını devam ettirebilmek için masaya oturdu. Mahindra da buna engel olmayacak. Ssang Yong kimin olacak sorusunun son cevabı önümüzdeki 10 gün içinde belli olacak.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz