Lüks minibüs dönüşümü için yeni talep Kamboçya’dan geldi

Türkiye otomotiv ihracatına yeni bir kapı açtı. Ortadoğu ve Körfez ülkelerine yönelik lüks minibüs dönüşümü imalatı yeni pazarlarla desteklenmeye başladı. Dubai şeyhlerinin 250 bin dolarlık lüks minibüslerinin yeni müşterisi Uzak Doğu’dan çıktı.

Mercedes Vito, Viano ve Sprinter minibüsleri dönüşüme tabi olanlar, ultra lüks hale getiren Okçu Otomotiv, yönünü Kamboçyalı ve Vietnamlı zenginlere çevirdi. Uzak Doğu’nun yeni çekim merkezini kullanarak süper zenginlerin ilgisini çeken ilk arkadaşları hazırlamaya başladıklarını söyleyen Okçu Otomotiv Yönetim Kurulu Başkanı Savni Okçu ile görüştük. Uzun yıllardır çalışmalarını izlemek izlediklerimiz Okçu, Otajanda.com için özel bilgiler verdi.

Ultra lüks minibüs dönüşümü için çalışıyor

Uzun yıllardır minibüs tarzı araçları İstanbul’daki tesislerinde dönüşüme tabi tutarak, süper lüks araçlar haline getiriyor. Öncelikle işadamı ve ünlülere araç döşümü gerçekleştiren şirket daha sonra dünyanın en büyük işadamlarına, devlet yöneticilerine, şeyhlere özel yüzbinlerce dolarlık dönüşümlere imza atıyor. Rolls Royce modellerinde kullanılan deri kaplamalar, bu araçlarda da kullanılıyor. Ultra lüks teknelerde görülebilecek teknolojik sistemler ve tasarım detayları bu araçlarda kendine yer buluyor. Örneğin tek tuşla çalışan kahve makineleri, buzdolapları, tv sistemleri, özel klima sistemleri gibi teknolojiler en son yenilikler olarak bu araçlarda kendini gösteriyor.

Dubai şeyhi için yapılan özel bir Sprinter için 250 bin dolar fiyat oluştuğunu söyleyen Okçu, “Bu araçtan 8 adete yakın üretip, ihraç ettik. Şimdi yeni bir pazar doğuyor” diyerek, yeni ihracat kapısı hakkında konuştu.

Son dönemde Dubai’de bir durgunluk yaşandığını buna karşın Uzak Doğu ülkelerinden yeni bir talep doğduğunu dile getiren Okçu, “Kamboçya ve Vietnam’dan birer adet sipariş aldı. Bu talebin giderek aratacağının işaretleri geliyor. İlk araçları kısa süre içinde tamamlayıp, göndereceğiz. Mercedes minibüsleri tamamen yeni baştan yaratıyoruz. Mercedes mühendisleri, şov aracımızı teknik olarak nasıl bu hale getirebildiğimize şaşırdılar, inanmakta zorlandılar. Mercedes’in lisanslı dönüştürücüsü olduğumuz için dünya çapında referans oluyor.”

Kambaçyolu bir turizmcinin ilk siparişini geçtiği açıklandı lüks minibüs Mercedes Sprinter modeli üzerinde yükselecek. Kamboçyalı işadamının aracı Dubai’de gördüğü ve daha sonra Okçu Aumotive ile temasa geçtiği öğrenildi.

Türkiye lüks minibüs dönüşümü pazarının hızı kestiği bir dönem yaşanıyor. Eskiden daha yüksek bir talep varken, yeni dönemin istendiği gibi gitmediği belirtiliyor. Talep daha çok Orta Doğu ülkeleri, Körfez ülkeleriinden geliyor. Yeni ihraç pazarlar olarak Kamboçya ve Vietnam’da ortaya çıkıyor.

Benzin istasyonlarında promosyon dönemi geri dönüyor

Lexus LC 500: İki kişi alabilecek

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz