Lüks 4×4 satışında test aracı plakasıyla vergi kaçakçılığı

 Yükselen kurlar ve artan ÖTV nedeniyle neredeyse alım satımı duran lüks araç pazarında yeni bir uyanıklık ortaya çıkarıldı. Yükselen kurlar ve artan ÖTV nedeniyle neredeyse alım satımı tamamen duran lüks araç pazarında yeni bir uyanıklık ortaya çıkarıldı.

Değeri milyonlarca lirayı bulan lüks 4×4 SUV ve otomobilleri geçici test plakasını değiştirerek kullandırdıkları anlaşıldı.

Son dönemde “A Geçici Trafik Belgesi Düzenleme Yetki Belgesi”ne istinaden “prototip veya yol testi” yapacak olan araçlar için düzenlenen “T” geçici plakaların zemini sarı, harf ve rakamları siyah olması zorunlu iken bu uygulamanın suistimal edildiğinin belirtildiği açıklamada, plakaların usulsüz bir şekilde değiştirilerek, beyaz zemin üzerine siyah harf ve rakamdan oluştuğu, araçların prototip veya yol testi amacıyla kullanılması gerekirken amacı dışında trafikte yer aldıkları ve kullanıldıklarının gözlemlendiği kaydedildi

Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu’nun “Geçici trafik belgeleri ile geçici tescil plakaları” başlıklı 25’inci maddesi doğrultusunda araçların satış, devir ve tescil hizmetlerinin yürütülmesi yönetmeliğinde geçici “trafik belgeleri ve geçici plakaların” verilme esaslarının belirlendiği hatırlatıldı.
Songünlerde “A Geçici Trafik Belgesi Düzenleme Yetki Belgesi”ne istinaden “prototip veya yol testi” yapacak olan araçlar için düzenlenen “T” geçici plakaların zemini sarı, harf ve rakamları siyah olması zorunlu iken bu uygulamanın suistimal edildiğinin belirtildiği açıklamada, plakaların usulsüz bir şekilde değiştirilerek, beyaz zemin üzerine siyah harf ve rakamdan oluştuğu, araçların prototip veya yol testi amacıyla kullanılması gerekirken amacı dışında trafikte yer aldıkları ve kullanıldıklarının anlaşıldığına dikkat çekildi.

‘T’ plakalı lüks 4×4 şarkıcının çıktı

Test aracı plakasıyla araç kullanma adı altında özel araç kullanmanın önlenmesine yönelik olarak 30 Eylül-4 Ekim 2020 tarihleri arasında 81 ilde eş zamanlı olarak “Geçici Plakalı Taşıtlara” yönelik özel denetimler gerçekleştirildi.

Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından denetimler sonrasında aşağıdaki açıklama dikkati çekti:

“Denetimlerde başta İstanbul ve Muğla illerinde lüks sınıfında yer alan 10 adet aracın beyaz zemin üzerine siyah harf ve rakamdan oluşan geçici plakayla trafikte seyrettiği tespit edilmiş ve trafik yönünden uygulanan idari yaptırımın yanında, konunun mali ve vergi yönünden incelenmek üzere Maliye birimlerine, plakalardaki usulsüzlük boyutuyla ilgili olarak ise Türkiye Şoförler Federasyonu’na gerekli bildirimler yapıldı.

Ayrıca diğer illerde yapılan denetimlerde içlerinde lüks 4×4 otoların da bulunduğu 54 araca yönetmelikte belirtilen nitelik veya ölçülere aykırı olarak plaka takıldığı, 119 aracın geçici trafik belgesi ve plakası almadan trafiğe çıkarıldığı veya geçici plakanın süresi bittiği halde kullanıldığı, tespit edilerek işlem yapıldı.”

Denetimler sırasında yakalanan lüks 4×4 aracın sahibinin şarkıcı Berkay olduğu belirtiliyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz