Lübnan’a IMF yardımı için Carlos Ghosn’u iade tehdidi

Dünya küresel, kuruluşlar global. Koronavirüs her ne kadar ülkeleri kendi içlerine yöneltse de global egemen anlayış bir yerlerden kendini gösteriyor.

Bunun son örneği, Renault Nissan İttifakı’nın efsane başkanı iken, Japonya’da önce tutuklanan sonra Türkiye üzerinden Lübnan’a kaçan Carlos Ghosn yaklaşımıyla görüldü. Bir süredir ekonomik krizde olan Lübnan’ın IMF yardımı alabilmesi için gerekli koşulun; Carlos Ghosn’un Japonya’ya iadesi olduğu ileri sürülüyor.

İddia Nissan’ın Lübnan’daki avukatının, Lübnan’ın IMF tarafından kurtarmasının Carlos Ghosn’un Japonya’ya dönüşüne bağlı olduğunu söylediği yönünde. Nissan’ın avukatı bu iddiayı yalanladı. Ama iş orada kalmadı.

Suudi Arabistan merkezli Arab News, bu iddianın reddedilmesinden sonra Nissan için avukatlık yapan ismin konuyla ilgili ses kaydını yayınladı.

Hatırlanacağı üzere Renault-Nissan İttifakı gibi iki büyük otomotiv devini yıllarca yönetmiş olan Carlos Ghosn, aralık ayında, filmlere konu olacak bir kaçışla, İstanbul üzerinden yurttaşı da olduğu Lübnan’a kaçırılmıştı. Carlos Ghosn, Japonya’da şirketleri yönettiği dönemde kendi lehine haksız çıkar sağlamaktan yargılanıyordu.

Carlos Ghosn, Japonya’ya IMF tehdidiyle iade edilecek mi?

IMF yardımı için iade şartı

Geçtiğimiz cumartesi günü Arap News; Nissan’ın Lübnan’daki yasal temsilcisi Sakher Al-Hachem’in, Lübnan’a IMF yardımının Ghosn’un tutuklanarak; Japonya’ya iadesine bağlı olduğunu söylediği yönünde bir haber yayınlanmıştı.

  • “Ghosn iade edilirse Japonya Lübnan’a yardım edecek” dedi.
  • “Japonya, IMF’ye önemli katkılarda bulunuyor.”

Nissan’ın Lübnan’daki haklarını savunan Avukat Al Hachem, “Japonya, Lübnan’a yardımı veto edebilir. Bu durumda IMF Lübnan’a yönelik yardım için muslukları Ghosn’u sınır dışı etme kararı dışında açmayacak” dediği öne sürüldü.

Arab News’a göre, Pazar günü Al Hachem, bu haberin “sadece bir iddia” olduğunu söyleyerek; yorum yapmayı reddetti.

Bu arada mayıs ayında ABD’de gerçekleşen bir tutuklama gözlerden kaçtı. Eski bir Amerikan özel kuvvetler çalışanı ile oğlu Tokyo’ya iade edilmek üzere tutuklanmıştı. Bu tutuklamanın Carlos Ghosn davası ile ilişkisi kuruldu.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz