LPG’li araçlar için kapalı otoparklara giriş izni geldi

Resmi Gazete’de bugün yayımlanan yönetmeliğe göre, artık LPG’li araçlar alışveriş merkezlerinin (AVM) kapalı otoparklarında yer bulabilecek.

Yeni yayımlanan binaların yangından korunmasına hakkında yönetmeliği ile ticari faaliyet amaçlı park yerleri, belirlenen kural ve şartları sağlayan LPG sistemli araçların kullanımına açılacak.

LPG’li araçlar, AVM’lerdeki kapalı otoparklara girebilmek için Türk Standartları Enstitüsü’nden (TSE) hizmet yeterlik belgesi ve mahallin itfaiye teşkilatından “uygun” belgesi alacaklar.

Araçlar, kapalı otoparklarda birinci bodrum katlardan daha aşağı konumlandırılamayacak. Giriş ve çıkışları diğer araçların alınacağı otoparklardan ayrı olarak düzenlenecek.

Araç giriş-çıkış ve kayıt sorumlusu görevlilerince araçların belirtilen şartları sağlayıp sağlamadığı kontrol edilecek. İş yeri açma ve çalışma ruhsatı vermeye yetkili idareler, otopark kayıtlarını tutarak, yıllık denetimlerini yapmak ya da yaptırmakla yükümlü olacak.

Otoparkların havalandırma ve elektrik tesisatı yeniden düzenlenecek. Otoparkları, tescil belgesinde LPG’li olduğu belirtilen ve geçerli muayenesi bulunan araçlar kullanabilecek, gerekli koşulları sağlamayan araçlar otoparklara alınmayacak.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz