Lexus yeni konsept modeli ile 32 yıl sonra yeniden başlıyor

lexus yeni konsept modeli

Bir otomobilin ne kadar büyük ızgarası olabilir derseniz; mevcut Lexus modelleri bu sorunun cevabını verebilir. Tabii iri böbrekli BMW’yi de RR ve Bentley markalarını da anmadan geçmeyelim. Amerikalılara hiç uzanmayalım! Premium otomobil üreticisinin karakteristiği olan büyük ızgaralar; markanın yeni döneminden ipuçlarını gösteren Lexus yeni konsept modeli ile tarihe mi karışacak?

Toyota’nın lüks otomobiller sınıfındaki temsilcisi Lexus, 2021 yılında gizemli bir konsept modeli göstererek; 32 yıllık tarihine yeni bir başlangıç yapmayı planlıyor. Lexus, elektrikli araçları piyasaya sürmeye hazırlanırken; markasını tanımlayan ızgarasını nasıl yeniden tanımlayabileceğini düşünmeye karar verdi.

Yerli otomobil TOGG‘un da içinde bulunduğu elektrikli otomobil savaşına hazırlanan Lexus; yeni marka vizyonunu gösterecek olan konsept modeli ile ilgili ipuçları taşıyan bir görsel paylaşarak 2020 yılındaki satış performanslarını açıkladı.

Yeni nesil modellerin başlangıcını temsil edecek bu yeni konseptin yanı sıra Lexus, 2021 yılı içerisinde bu yeni vizyon kapsamında geliştirilen ilk modelini tanıtacak. Ayrıca, 2021 ve sonrasında da yeni vizyon çerçevesinde modeller çıkaracağını da açıkladı.

Toyota’nın izinden; Avrupa’da rekor pazar payı

718 bin 715 adetlik satışla 2020 yılını önceki yıla göre yüzde 6 düşüşle kapatan Lexus, 2020 yılının ikinci yarısındaki iyileşmeyle birlikte önceki yıla göre yüzde 2’lik artış göstermeyi başardı. Lexus’un en hızlı büyüyen pazarı ise yüzde 64 büyüme ile Türkiye oldu. Lexus, 2020 performansıyla birlikte Avrupa’da yüzde 2.3’lük rekor pazar payı elde etti.

2020 yılında ES ve RX modellerinin yüksek satış performansı devem ederken LC süper coupe ürün gamına katılan üstü açılan LC Convertible da başarılı bir yıl geçirdi. Bununla birlikte 2020’de bazı pazarlarda satışa sunulan ilk tamamen elektrikli Lexus olan UX300e ise büyük ilgi görerek stokları tükenen modellerden oldu.

Yeni konsept modeli ile ürün gamını ve marka vizyonunu yenileyen Lexus; SUV ürün gamı tüm satışlarda yüzde 81’lik paya sahip oldu. Batı Avrupa ve Orta Avrupa pazarlarındaki hibrit satış oranı ise yüzde 96 olarak gerçekleşti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz