Kusurlu sıfır araç davasından emsal “bagaj kapağı” kararı çıktı

kusurlu araç davası

Balıkesir’de sıfır araç satın alan bir vatandaş, bagaj kapağının kusurlu olması nedeniyle açtığı davayı kazandı. Tüketici Mahkemesi, daha önce alınmamış bir kararla aracın misliyle değiştirilmesine hükmetti.

Balıkesir’li araç sahibi, 11 Haziran 2016 tarihinde teslim aldığı sıfır kilometre otomobilinin bagaj kapağı butonunda sorun yaşamaya başladı. Tüketicinin 7 aylık sürede 5 defa yetkili servise gitmesine rağmen aracın problemi çözülemedi. Aynı sorunu yaşamaya devam eden araç sahibi, 2017 yılında Tüketici Mahkemesi sıfatıyla Balıkesir 2. Asliye Hukuk Mahkemesi’ne başvurdu.

Radyo Trafik İzmir’de yayınlanan “Ulaşıma Dair Özel” programında Esra Balkanlı’ya konuşan Avukat Ali Onar, dava süreciyle ilgili açıklamalarda bulundu. Davacının, yetkili serviste sorunun çözülememesi üzerine aracı misliyle değiştirmek için firmaya ihtarname gönderdiğini söyleyen Onar, firmanın talebi reddetmesi üzerine dava açıldığını kaydetti.

“Mahkeme önemli bir karar verdi”

Avukat Ali Onar, daha önce misliyle değiştirme, sözleşmeden dönme, indirim isteme ve ücretsiz onarımdan oluşan 4 seçimlik hakla ilgili kararlarda; beyin, motor ve elektrik aksamı arızası gibi hataların yer aldığına vurgu yaptı. Bir malın garanti süresi içinde kalmak kaydıyla 1 yıl içinde 6 defa arızalanması durumunda tüketicinin malın misliyle değiştirilmesi talebinde bulunabildiğini hatırlattı.

Onar, kusurlu sıfır araç arızasının süreklilik göstermesinin de hüküm dahilinde olduğunu belirterek: “Üretici firmayla yazışmalarımızda sonuca ulaşamayınca Türetici Mahkemesi’ne başvurduk. Mahkeme önemli bir karar verdi. Arıza nedeniyle tüketici otomobilden gereği gibi yararlanamadı.

Bagaj kapağı butonu sorunu basit gibi görünse de yangın söndürme tüpü, ilk yardım malzemesi gibi önemli unsurlara hemen ulaşılması mümkün olmuyor. Kişisel eşyaların arka koltuğa konmak zorunda olması nedeniyle, araçtan gerektiği gibi yararlanılamıyor. AVM’ye girerken bagaj kapağı açılmayınca karakolluk olunan bir olay da gerçekleşmiş.” ifadelerini kullandı.

Ayıplı Otomobil Misliyle Değiştirilecek

Ali Onar, tüm bu unsurları göz önüne alan mahkemenin araçtan yararlanamamanın süreklilik arz etmesi nedeniyle otomobilin misliyle değiştirilmesi konusunda karar aldığını anlattı. Firma, aynı model yoksa ya da temin edilemiyorsa indirimli alınsa dahi aracın şu anki parasal değerini tüketiciye ödeyecek.

Kararın kesinleştiğini, icra dairesinin değer araştırması yaptığını kaydeden Avukat Onar, şu an işleyen sürecin 10 gün içinde tamamlanmasını beklediklerini ifade etti.

Karar bir ilk
“Daha önceden kusurlu sıfır araç davalarında bagaj kapağı gibi önemsenmeyen bir kusur hakkında emsalimiz yok.” diyen Onar, “Mahkeme, tüketicinin korunması konusunda yargının geldiği düzeyi görmek adına önemli bir karar verdi. Gelinen seviye son derece sevindirici.” değerlendirmesinde bulundu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz