Koronavirüs İtalya oto satışlarını 300 binle vuracak

Koronavirüs salgını ve zayıf ekonomik görünüm, bu yıl İtalya otomobil satışlarında yüzde 15’ten fazla düşüşe neden olabilir. Bu da İtalya otomobil satışları için 300 bin adetlik kayıp demek. İtalyan Otomotiv Distribütörleri Derneği (UNRAE) Koronavirüs ve satışlardaki kötü gidişatı öne sürerek, İtalyan hükümetinden destek isteyen bir çağrıda bulundu..

UNRAE, Cuma günü yaptığı açıklamada, “zamanında ve sağlam” önlemler alınmadan İtalya’nın otomobil pazarının, 2019’daki 1 milyon 920 bin adetlerden 300 bin adetlik kayıplar yaşamaya aday olduğunu bildirdi.

İtalya’da FCA (FiatChrysler Automobiles) dışındaki bütün otomotiv şirketlerini çatısı altında barındıran dernek; otomotiv endüstrisinin İtalya GSYİH’sının yaklaşık yüzde 10’unu oluşturduğunu hatırlattı.

UNRAE Genel Müdürü Andrea Cardinali, Koronavirüs salgını öncesinde zaten yüzde 7 pazar kaybı tahmini yaptıklarını belirterek, “2020 yılında 135 bin adetlik satış kaybını hesaplamıştık” dedi. Başkan, ‘Koronavirüs etkisiyle bu tablo daha da ağırlaştı. Satış kaybını iki kat yani 300 bin adetlerde düşünüyoruz” diye sözlerini sürdürdü.

UNRAE, Hükümetin çevreci araçlara önelik teşvikinin pazardaki yüzde 2 oranındaki aracı ilgilendirdiğin ifade ederek, yeni teşvikler için düşünülmesi gereken çok şey olduğunu açıkladı.

Cardinali, otomobil alımlarını desteklemek için bu yıl sadece 70 milyon avro tutarında devlet fonu ayrıldığını belirterek, “Bu çok az,” değerlendirmesi yaptı.

Hatılanacağı üzere İtalya’da virüsten ölenlerin sayısı 200’e yaklaştı. Etkilenenlerin sayısı ise 3.800 kişiyi buluyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz