Bu haberi okumadan aracınızla köprüden geçmeyin

İstanbul’da Fatih Sultan Mehmet Köprüsü ve 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nden bugüne kadar olan yasak geçişlere yönelik af resmileşti. Ancak, 1 Ocak itibariyle İstanbul’daki 3 köprüye yönelik geçiş yasakları uygulanmaya devam edecek.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre;
Fatih Sultan Mehmet Köprüsü ve 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nde izin verilen araç sınıf ve modellerin belirtildiği 02.11.2016 gün ve 2016/8-1 sayılı UKOME kararı gereği 6001 sayılı kanunun 30/2 maddesi gereği uygulanan cezai yaptırımlar; 28.12.2018 tarih ve 30639 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan 7159 Kanun No.lu “Karayolları Trafik Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun” ile yeniden düzenlendi.

1 Ocak 2019 (yarın) yürürlüğe girecek yasaya göre; 2 Kasım 2016 tarihinden itibaren araç sınıfları itibarıyla kullanılması yasak; olan 15 Temmuz Şehitler Köprüsü ile Fatih Sultan Mehmet Köprüsünden geçilmesi nedeniyle 30’uncu maddenin ikinci fıkrası uyarınca idari para cezası verilmeyecek, verilmiş olanlar tebliğ edilmeyecek, tebliğ edilmişlerin tahsilatından vazgeçilecek, varsa yapılmış itirazlar veya açılmış davalar hakkında resen karar verilmesine yer olmadığına karar verilecek, yargılama ve takip gideri taraflar üzerinde bırakılacak ve vekâlet ücretine hükmedilmeyecek. Söz konusu cezalar kapsamında bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten önce yapılan tahsilatlar 28 Şubat 2019 tarihine kadar başvurulması halinde 29 Mart 2019 tarihine kadar red ve iade edilecek.

Ayrıca; Fatih Sultan Mehmet Köprüsü ve 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nde geçişine izin verilen araçlar yeni alınan UKOME kararı ile revize edilmiştir. Güncel UKOME kararına göre;

Kamyonet Fatih’ten, kamyon otobüs Yavuz’dan geçebilecek

  • Tüm 1. Sınıf araçlar Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nü ve 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nü kullanabilecektir.
  • 2. Sınıf Araç olup, ruhsatında Kamyonet veya Otomobil yazan araçlar ise sadece Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nü kullanabilecektir. Bu araçların 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nü kullanmalarındaki yasak devam etmektedir.
  • 2. Sınıf, 3. Sınıf, 4. Sınıf ve 5. Sınıf olup, ruhsatında Kamyon, Otobüs (Tüm yolcu servis araçları, Toplu Taşıma Araçları, Turizm, Okul, İETT ve Özel Halk Otobüsü, Otobüs A.Ş., Taksi dolmuş, Karavan vb. hariç) Tır ve Çekici yazan araçlara Fatih Sultan Mehmet Köprüsü ve 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nde uygulanan yasaklar devam etmektedir. Bu araçların Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nü kullanma zorunluluğu bulunmaktad

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz