Adrese teslim kiralık minibüs talebini yakaladı, 95 ülke müdürüne anlatacak

Koronavirüs ile minibüs kiralamaya yeni gün doğdu. Şehirlerarası yolculukların açılması, ailesini büyükşehirlerden götürmek isteyenlerin kiralık minibüs talebini patlattığını belirtiliyor.

Enterprise Türkiye CEO’su Özarslan Tangün, koronavirüs nedeniyle kiralık araç pazarının nasıl sıfıra inip, yeniden canlanmaya başladığını anlattı. Uluslararası ölçekte hizmet veren araç kiralama şirketinin Türkiye yöneticisi konuyla ilgili şu bilgileri verdi:

Minibüs ve SUV araç kiralamalarında ciddi artışlar yaşandı. Çünkü, insanlar ailece seyahatlerini araç kiralamaya yönlendirdi. Bu noktada, bavul kullanımı ve kişi sayısı, minibüs ve SUV gövde tipli araç ihtiyacını ortaya çıkardı. Bununla birlikte, pandeminin ilk anlarından itibaren insanlar ihtiyaçlarını görebilmek için haftalık ve aylık kiralamalara yöneldi. Özellikle aylık kiralamada geçen yıla göre yüzde 60’a varan artışlar yaşadık.

Enterprise Türkiye, salgın döneminde araç kiralayan müşterilerine dezenfekte edilmiş araçları adrese teslim götürdü. “Bazen günde 100’den fazla aracı değişik adrese bıraktık”larını belirten kiralama şirketi CEO’su, haftalık ve aylık kiralama paketleri geliştirdiklerini ifade etti. Enterprise Global Türkiye’de yapılanları ve geliştirilen ürünleri beğenir. Şimdi, 15 Haziran’da 95 ülkeye birden önemli bir sunum yapılacak. Bu ürünler anlatılacak.

Enterprise Türkiye CEO’su Özarslan Tangün

Ciro kayıpları yüzde 40’a geriledi

Dünyada ve Türkiye’de Mart ortasında alevlenen salgından sonra, haziranda da ciro kayıpları beklediklerini söyleyen Tangün, “Daha büyük kayıpları da yaşadık. Giderek düzelme yaşanıyor. Topla taşımadan kaçanlardan gelen bir talep var. Bu arada otomobil de yeniden yatırım aracı oldu.”

Yılbaşında, koronavirüsün Çin’deki gelişmesini de gözleyerek, bu yıl biraz yavaş olalım demiştik. Elimizdeki araçların satışını yaptık ve yeni araç alımında da tutucu davrandık. İyiki böyle yapmışız, kalkanımız bu oldu. Bunun bize yararı oldu. Krize daha hafif bir filo ile girdik. Şimdilerde biraz da olsa alıma geçtik.

PSA Grubu markalarından, BMW ve Toyota markalarından alımlar yaptık. 2021 yılında daha normal oluruz. 2020 yılında kâr meselesi değil, ayakta kalma ve müşteriyi memnun etme dönemi yaşıyoruz. Maliyetlerimiz artmasına rağmen fiyatlara yansıtmıyoruz. Araç kira fiyatları 2019 yılının altında. Pandemi döneminde verdiğimiz adrese teslim hizmetinin ücretsiz uyguladık..”

Araç kiralama şirketleri 2020 başında paylaşımlı araç işine yatırım yapmayı planlıyorlardı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz