Kia Sorento; 18 yılda çok değişti

Kia Sorento yeni yüzüyle iki hafta sonra Cenevre Otomobil Fuarı’nda günyüzüne çıkıyor. Yeni Sorento Kia’nın küresel tasarım ağındaki Güney Kore, Avrupa ve Kuzey Amerika’daki üç stüdyonun işbirliğinin bir sonucu. Yeni nesil model, orta ölçekli SUV standartlarını yükselten yepyeni bir platforma dayanıyor. Yalın bir ifade ile Sorento tam anlamıyla teknolojik ve lüks sayılabilecek D segment bir olgunlaşmış SUV oluyor.

Sorento ile birlikte Kia neredeyse tamamı yenilenen ya da yeni çıkan Seltos, Stonic, Sportage ve Telluride SUV serisini tamamlıyor. Belki serinin en üzerinde Telluride yer alıyor ama daha küresel bir model olarak Sorento’nun değişimi önemli.

Kia Sorneto, Türkiye SUV pazarının sembolik modellerden biri aslında. Hatırlanacağı gibi Toyota’nın RAV4 ile başlattığı SUV kavramı, (o zamanlar ısrarla sadece 4×4 denilirdi) o dönem çok daha ekonomik modeller sunmasıyla bilinen Kia’nın ferah feza Sorento’su ile geniş aileleri de hedefine almıştı. 2002 yılında satışa sunulan ilk serisinin Türkiye pazarında çok satanlar arasında yer aldı. Ancak bu birkaç yılı geçmedi. Peşisıra gelen vergi değişimleri ile birlikte Sorento, müsrif motorunun da etkisiyle sahneden hızla uzaklaştı.

2002-2005 model Sorento kokpiti
İlk nesil (2002-2005) Kia Sorento

Türkiye pazarı açısından o sahneye bir daha geri dönemedi, ama dünyada güçlü varlığını sürdürüyor. Yeni Kia Sorento, rafine cesurluk kavramı ile Mart ayından sonra dünyada satışa sunulacak.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz