Kia Picanto, Latin NCAP’ten sıfır puan alarak sınıfta kaldı

Latin NCAP, Kia Picanto modelinin çarpışma testlerinde sıfır yıldız almasının ardından Güney Amerika’da satılan Picanto’nun geliştirilmesi için çağrıda bulundu.

Test edilen şehir otomobili “Yetişkin Yolcu” testini yüzde 0, “Çocuk Yolcu” testini yüzde 29, “Yaya güvenliği” testini yüzde 51 ve “Yardımcı güvenlik asistanı” testlerini yüzde 7 ile tamamladı.

Picanto, bu bölgede standart olarak sadece bir sürücü hava yastığı ile sunuluyor. Ancak Latin NCAP’e göre, yolcu hava yastığı takılı olsa bile sonuçlar aynı olacaktı. ABS ve ESC gibi sistemler standart değil, hatta yan gövde ve kafa hava yastıkları seçenek olarak bile müşterilere sunulmuyor.

Üçüncü nesil Kia Picanto, 2017 yılında Euro NCAP tarafından test edildiğinde, “Yetişkin Yolcu” yüzde testinden 79, “Çocuk Yolcu”dan yüzde 64, “Yaya testi”nden yüzde 54 ve “Güvenlik Asistanı”ndan yüzde 25 alarak üç yıldızı cebine atmıştı.

Latin NCAP Genel Sekreteri Alejandro Furas; “Kia gibi küresel bir otomobil üreticisinin, Kia Picanto modelini Avrupa pazarlarında 10 bin 185 dolar karşılığında 6 hava yastığı, yaya koruması ve ESC standardı ile sunması; bizim bölgemizde ise otomobilin bu kadar düşük güvenlik seviyeleri sunması kesinlikle dehşet verici” dedi.

Furas ayrıca; “Avrupa güvenlik donanımı, Latin Amerika’da isteğe bağlı olarak sunulmuyor. Latin NCAP, Kia’yı şimdi harekete geçmeye ve Picanto’nun yanı sıra Latin Amerika ve Karayipler bölgesindeki tüm filosunda önemli iyileştirmeler yapmaya çağırıyor. Latin NCAP, tüketicilere bu kadar düşük güvenlik performansına sahip bir modeli satın almalarını önermiyor.” ifadelerini kullandı.

Başkan Ricardo Morales ise “Aynı üreticinin bu çifte standarda sahip olması kabul edilemez. Bunun durması için, hükümetlerin Latin NCAP olarak bağımsız ve şeffaf bir tüketici bilgi sistemini teşvik etmeli. Böylece bölgede satılan araçların güvenlik seviyelerini iyileştirmesi gerekiyor” dedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz