Kendi ülkesinde ‘dizel’den 1,2 milyar dolar para cezası

Volkswagen karbon emisyonu skandalı nedeniyle kendi ülkesinde 1 milyar Euro (1,18 milyar dolar) para cezasına çarptırıldı. Braunschweig Savcılığı’nın hükmü şöyle; VW 2007’nin ortasından 2015’e kadarki dönemde karbon emisyonunu düşük gösteren hileli yazılıma sahip 10 milyondan fazla dizel motorlu otomobil sattı. Verilen kararla birlikte bunun bugüne kadar Almanya’da bir şirkete verilen en yüksek para cezası olduğu açıklandı.

Alman VW yetkilileri, temyize gitmeyecek. Skandalın ortaya çıktığı 2015 yılında Volkswagen’in yaklaşık 18 milyar dolar bunu telafi etmek için para harcayacağı dile getirilmişti. Şimdi fatura daha da kabarmış durumda; örneğin sadece ABD’deki 600 bin civarındaki dizel motorlu araçta yanıltıcı yazılım kullanıldığı kabul edildi. Ve bunun için vatandaşlara 15 milyar dolar, resmi makamlara 4,3 milyar dolar olmak üzere yüklü bir tazminat kabul etmişti.

Volkswagen, dünya otomotiv devi

Toplam maliyet 30 milyar dolara ulaşabilir

Bugün yapılan yorumlar toplamda 30 milyar dolara varan bir maliyetten bahsediyor. Bu rakam ülkelerde ortaya çıkan ve resmi makamlara ödenecek para cezalarını da içeriyor. Asıl önemli tutarı tüketicilere ödenecek tazminatlar, araçların tamiri oluşturuyor.

Bilindiği gibi ABD’nin Çevre Koruma Müdürlüğü 2015 yılının Eylül ayında Volkswagen’in dizel motorlu araçlarına fabrika çıkışında yapılan egzoz emisyon testlerinin hatalı olduğunu açıklamıştı. Bugüne kadar dünya çapında 11 milyon araçta sakıncalı yazılımın olduğu tahmin ediliyor.

‘Sıfır gibi motor’ tuttu!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz