Karsan’ın yeni ortağı SBK Holding mi oldu

Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu (TOGG) ortaklarından biri olan İnan Kıraç’ın kurucusu olduğu Kıraça Holding’de koltuğa SBK Holding geçiyor. İstanbul merkezli SBK Holding, Kıraça Holding’in yüzde 45 hissesine sahip Lüksemburg merkezli Silcolux Investment şirketini satın aldı. Haber, nasdaq adlı bir portalda Reuters Ankara kaynaklı olarak görünüyor.

82 milyon dolarlık bu satın alma sonrası Kıraça Holding’de tek parçada en büyük hissedar Sezgin Baran Korkmaz’ın yönetim kurulu başkanlığını yürüttüğü SBK Holding’e geçmiş oldu.

SBK, geçen yıl da yine Kıraça Grubu iştiraklerinden olan ve otomobil dahil endüstriyel tasarımlar geliştiren Hexagon Studio şirketini bünyesine katmıştı. Bilindiği gibi ABD POsta İdaresi ihalesinde finale de kalmış olan Karsan şirketinde, Kıraça Holding yüzde 63,46 çoğunluk hisse sahibi.

Hemen hatırlatalım; İnan Kıraç TOGG ortaklığı için Kök Grubu’nu oluşturmuştu. Yani TOGG hissedarları arasında Kıraça Holding yer almıyor.

ABD Posta İdaresi’nin klasik posta araçlarını yenileyen şirket Karsan olabilecek mi?

SBK Holding, Silcoluks yatırım fonunun satın alımı konusundaki resmi başvurusunu 25 Eylül’de Lüksemburg’a iletti.

Anlaşmanın ardından Kıraca Holding’in yüzde 45’ine SBK Holding sahip olurken; İnan Kıraç’ın hisse oranı yüzde 42,5, Kıraç ailesinin diğer üyelerinin ise yüzde 12,5 olacak.

Haber sonrası Kıraça Holding yaptığı bir açıklama ile hisse yapısında değişiklik olmadığını bildirdi. Haber sonrası Karsan hisseleri önce yüzde 10 yükseldi, ardından tekrar düştü. Kıraça Holding’in Karsan hisselerinin yükselmesine izin vermediği de sosyal medyada iddia edildi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz