Karsan, otonom-4 Atak Electric için tarih verdi

Bir yandan ABD’de Posta İdaresi ihalesi kovalayan Karsan, bir yandan da elektrikli ve otonom araç çalışmalarını sürdürüyor.

Firma, Bursa tesislerinde kendi kendine giden (otonom) sürüş özellikli toplu taşıma araçları üzerinde de çalışıyor. Öncelikle Atak Electric üzerinde çalışmalar yürüten Karsan, bu araca Seviye-4 Otonom sürüş özellikleri kazandırmayı hedefliyor.

Kendi kendine giden araçlardaki en üst derece olan Otonom-4  seviyesinde toplu taşıma araçları geliştirmeye odaklanan Karsan CEO’su Okan Baş, konuyla ilgili yaz aylarındaki prototiple başlayıp 2020 sonuna uzanan sürece yönelik bir açıklama yayınladı.

20 Nisan itibariyle Koronavirüs molasını bitirme ve üretime başlama takvimi açıklamış olan Karsan CEO’su Okan Baş, “Uzak gibi görünen teknolojileri hızla adapte edebilme çevikliğimiz en güçlü kaslarımızdan biri.

Atak Electric Seviye-4 Otonom yani sürücü yardımı olmadan dinamik sürüş gerekliliklerinin tümünün, otomatik bir sürüş sistemi tarafından yapılması için çalışmalarımız başladı. Önümüzdeki Ağustos ayı içerisinde prototipini tamamlamayı planladığımız Otonom-4 Atak Electric aracının simülasyon ve validasyon testlerini ise, Bursa’daki Hasanağa fabrikamızda gerçekleştireceğiz.

Bununla beraber, yıl sonu itibariyle Otonom Atak Electric’i kullanıma hazır seviyeye ulaştıracağız” dedi.

Otonom-4 Atak Electric için 2020 sonuna yetiştirilmek üzere gaza basıldı.

Projeyi Karsan AR-GE ekibi yürütüyor

Otomotivde geleceğin teknolojileri arasında önemli yere sahip olan otonom sürüş sistemlerindeki Karsan çalışmaları şirketin kendi bünyesindeki AR-GE ekibi tarafından yürütülüyor.
Proje kapsamında, otonom araçlar üzerine çalışan bir başka Türk firması olan ADASTEC ile işbirliği yapılıyor.
Çalışmalar ADASTEC tarafından geliştirilmiş olan Seviye-4 Otonom yazılımlarının Atak Electric elektrik-elektronik mimarisine ve elektrikli araç yazılımlarına entegrasyonu aşamasında. Bu çalışmalar 2020 yılı sonuna kadar tamamlanacak.
Karsan CEO’su Okan Baş, son çalışmaları hakkında bir açıklama yayınladı.

Yıl sonunda  Otonom-4 Atak Electric hazır olacak

Karsan tarafından otonom ve elektrikli ilk toplu tayıma aracı Atak modeli olacak. Karsan CEO’su Okan Baş, “2019 Eylül’de seri üretimine başladığımız Atak Electric’te, Seviye-4 Otonom yani sürücü yardımı olmadan dinamik sürüş gerekliliklerinin tümünün, otomatik bir sürüş sistemi tarafından yapılması için çalışmalarımız başladı.

Bu doğrultuda, otomatik sürüş fonksiyonlarının yerine getirilebilmesi için radar, lidar, termal kamera gibi, araç çevresindeki canlı ve cansız tüm varlıkların tespit edilmesini sağlayan özel ekipmanlar da kullanıyoruz.

Ağustos ayında ilk prototipini tamamlayacağımız otonom Atak Electric’in simülasyon ve validasyon testlerini ise Bursa’daki Hasanağa fabrikamızda gerçekleştireceğiz. Yıl sonu itibariyle Otonom Atak Electric’i kullanıma hazır seviyeye ulaştıracağız” dedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz