Karsan, Megane Sedan yatırımı ile 800 kişiye iş kapısı açacak

Karsaün-Megane-Sedan-yatırımı

Türkiye otomotiv gündeminin geçen haftaki en önemli başlıkların biri Karsan’ın Oyak Renault adına Megane Sedan üretimine başlayacak olmasıydı. Anlaşmaya göre 2022 yılı sonunda başlayacak üretim ile yılda 55 bin adet Megane Sedan Karsan bantlarından inerek; Renault Mais’e teslim edilecek. Tıpkı Hyundai Assan’a üretilen H100 modeli gibi ya da Breda Menaribus’a üretilen otobüsler gibi. Şimdi sırada ilk kez bir otomobil üretimi ve Renault gibi bir dev ile işbirliği var. Karsan, Megane Sedan yatırımı açıkladı 800 kişiye yeni iş kapısı açacak. Şirketin kazancı ise üreteceği her bir araç başına olacak.

Karsan CEO'su Okan Baş
Karsan CEO’su Okan Baş

Oyak Renault tarafından Megane Sedan üretiminin geleceğine dair yapılan bu açıklamada Karsan tarafı suskun kaldı. Fakat suskunluk bir kaç gün içinde bozuldu ve ilk kez bugün okuduğunuz detaylar Karsan CEO’su Okan Baş tarafından açıklandı.

TOGG Türkiye’nin otomobil ortaklığını bırakmıştı

TOGG Türkiye’nin Otomobili ortaklığını sona erdirerek, gelecekteki mali yüklerden kurtulan Karsan, Megane Sedan üretimi çin 201 milyon liralık bir yatırımı devreye amacak. Bununla birlikte 800 kişiye yeni iş imkanı yaratılacak.

Bu yeni bilgilere ek olarak Karsan, üreteceği her bir Megane Sedan araç başına bir gelir elde edecek.

“Yüksek teknolojili Karsan modelleri ile farklı markalara ait modelleri aynı anda üretebiliyoruz”

Karsan’ın son 4 yılda yüksek teknoloji atılımı yaptığını hatırlatan Karsan CEO’su Okan Baş, “İki ayaklı bir strateji izlemeye devam ediyoruz. Bir yandan, kendi güçlü markamıza ait toplu taşıma araçlarını yüzde 100 elektrikli ve otonom olarak geliştiriyoruz. Türk mühendisleri ve çalışanlarının yoğun emeğiyle hayata geçirilen Karsan markalı Jest Electric, Atak Electric ve Otonom Atak Electric şu anda teknolojileriyle Avrupa’nın önde gelen çevreci ulaşım çözümleri arasında yer alıyor. Bu araçları başta Avrupa olmak üzere dünyanın pek çok farklı noktasına ihraç ediyoruz. Karsan, bugün elektrikli ve otonom toplu ulaşım çözümleri konusunda ülkemizin yurt dışında bilinen ve aranan bir  markası haline geldi. Yurt dışından uluslararası düzeyde çok iyi bilinen firmalarla bu yönde temas halindeyiz. Diğer yandan da üretim deneyim ve kabiliyetimiz sayesinde farklı markalara ait üst düzey modellerin üretim süreçlerini fabrikamızda üstlenebiliyoruz. Hyundai Motor Company (HMC), Menarinibus ve son olarak Oyak Renault işbirliği bu stratejimizin ne kadar sağlıklı bir şekilde devam ettiğini gösteriyor. Bu kapsamda, Renault Megane Sedan modeli üretim kapasitemizin sürdürülebilirliği açısından da büyük önem taşıyor” dedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz