Kamyon ve çekici satışlarındaki kayıp TAİD rakamlarına yansıdı

Kamyon ve çekici satışlarındaki kayıp TAİD rakamlarına yansıdı

Türkiye otomotiv sektöründe 2019 6 ayında satışlar üretim ve ihracattaki düşüş belli olmuştu. Otomobil ve hafif ticari araç pazarındaki daralma, kamyon ve otobüs sınıfı araçlarda da yaşandığı ortaya çıktı. Bu yılın ilk altı aylık döneminde kamyon ve otobüs satışları adeta duvara çarptı.

Otoyol, hava alanı gibi büyük projeler bitince kamyon satışları da geriledi

Ağır ticari araç satışlarındaki düşüş bu yılın ocak-haziran döneminde de devam etti. Bu yılın ilk 6 aylık döneminde toplam pazarda 3.315 adet kamyon ve çekici satışı gerçekleşti. 2018 yılının aynı döneminde gerçekleşen toplam 7.966 adetlik satışa göre pazar 2019 yılının ilk altı ayında yüzde 58,39 daraldı.

TAİD Başkanı İlhami Eksin, kamyon ve otobüs satışlarını değerlendirdi

2019 yılı Haziran ayında toplam 765 adet kamyon ve çekici satıldığı açıklandı. 2018 yılı aynı ayında gerçekleşen 872 adetlik satışa göre pazar 2019 yılı Haziran ayında yüzde 12,27 oranında azalış yaşadı.

2020’de kamyon ve otobüs satışları geri dönebilir

Ağır Ticari Araçlar Derneği (TAİD) Genel Başkanı İlhami Eksin, 2019 ilk 6 aylık dönemini değerlendirdi:

“Ağır ticari araç pazarındaki daralma devam ediyor. Bu daralma 4 yıldır üst üste sürüyor. Ağır ticari araçlar bir yatırım ürünü olduğu için iş potansiyeli görüldükçe talep artıyor. Potansiyel görülmedikçe talep düşüyor. Türkiye pazarı son 20 yıldır ortalama 25 bin adetlerde seyrediyor. Satışlar son 4 yıldır Pazar ortalamasının altında gerçekleşiyor. İnşaat sektöründe mega projelerin tamamlanması iç pazara yansırken, ithalatın daralması uluslararası çalışan büyük lojistik firmalarımızı da etkiliyor. Bu veriler ışığında ve piyasaya baktığınızda 2019 yılını 6 bin-6.500 adet ile kapatabiliriz gibi görünüyor. Ancak 2020 yılı makroekonomik dengelerin oturması ile birlikte toparlanmanın başlayacağı yıl olabilir. İstatistiklere baktığımızda yaklaşık 55 bin adetlik bir pazarın ötelendiği görülüyor. Ekonomideki belirsizlikler ortadan kalktıkça ötelenen taleplerin 2020 yılında devreye girebileceğini öngörüyoruz.”.

TAID bünyesinde; Scania, Ford Trucks, Iveco, Karsan, Mercedes-Benz, MAN, Renault Trucks, Volvo ve Temsa gibi ağır ticari araç markalarının yanı sıra Tırsan, Koluman, Krone, Schmitz, Otokar gibi treyler, üst yapı ve yan sanayi markaları da yer alıyor.

Türkiye otomotiv pazarının en son genel görüntüsünü görmek için ilgili haberimize göz atabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz