Iveco üretimi Türkiye’ye geldi: Otokar, Iveco Bus üretecek

Koç Topluluğu bünyesinde yer alan Otokar; CNH Industrial N.V. çatısı altındaki otobüs üreticisi IVECO BUS ile Sakarya’da üretime yönelik bir anlaşma imzaladı. Anlaşmayla 2021 yılından itibaren Otokar, Sakarya tesislerinde Iveco Bus üretecek.

Anlaşma kapsamında Otokar, IVECO BUS’ın uluslararası pazarlara hitap eden mevcut otobüslerinin yanı sıra; Doğu Avrupa, Afrika, Orta Doğu ve Asya’daki pazarlara yönelik geliştirilen otobüs modelinin de üretimini Türkiye’de yapacak.

FPT Industrial’ın motorları ile güçlendirilecek ilk modellerin üretiminin 2021 yılı içinde başlaması planlanıyor.

Sakarya’da Otokar modellerinin yanında IVECO BUS otobüslerini de üretecek olan Otokar AŞ’nin Genel Müdürü Serdar Görgüç, “Global çapta büyümemizi sürdürürken, Otokar markalı otobüslerimizi yurt dışı pazarlarına sunmaya devam edeceğiz. Mevcut fabrikamızı IVECO BUS otobüslerinin üretimi için de kullanarak verimliliğimizi arttıracağız. Bu üretim ve tedarik anlaşmasını, uzun soluklu bir işbirliğinin çok önemli ve stratejik bir ilk adımı olarak değerlendiriyoruz” dedi.

Portföy genişleme için fırsat yaratacak

Birçok fırsatı beraberinde getiren bu yeni iş ortaklığı sebebiyle heyecanlı olduklarını belirten CNH Industrial Global Otobüs Bölüm Başkanı Sylvain Blaise şunları söyledi:“Bu işbirliği sayesinde, sürekli büyümemizi destekleyecek olan üretim kapasitemizi arttıracak; gelecekteki portföy genişlemesi üzerinde de birlikte çalışma fırsatı bulacağız. Otokar’ın sektördeki 60 yıla yakın deneyimi, otobüs üretimi ve mühendisliğindeki saygın uzmanlığı ile birlikte IVECO’nun DNA’sının temellerini oluşturan servis ağı ve bağlı hizmetleri sayesinde; sürdürülebilir ulaşım çözümleri geliştirmeye devam edecek. Ayrıca, bu iş birliği kapsamında FPT Industrial bünyesinde geliştirilmekte olan geleceğin güç paketi teknolojilerinden de faydalanılacak.”

Otokar Hakkında:

1963’te ülkenin ilk şehirlerarası otobüslerini üretmek için kurulan Otokar, Sakarya’daki 552.000 m2 üretim alanına sahip fabrikasında 2.000 çalışanı ile faaliyet gösteriyor. Koç Topluluğu şirketlerinden Otokar, kendi teknolojisini, tasarımını ve uygulamalarını kullanarak müşterilerinin ihtiyaçlarına özel çözümler sunuyor. Otokar markalı otobüsler bugün dünya çapında 50’den fazla ülkede milyonlarca yolcu taşıyor.

CNH Industrial Hakkında:

CNH Industrial N.V., sanayi tecrübesi, geniş ürün yelpazesi ve dünya çapında varlığı ile sermaye malları sektöründe küresel bir lider. Şirkete ait markaların her biri kendi sektöründe önemli bir uluslararası güç: Traktörler ve tarım makineleri alanında Case IH, New Holland Agriculture ve Steyr; hafriyat ekipmanları alanında Case ve New Holland Construction; ticari araçlar alanında Iveco; otobüs alanında Iveco Bus ve Heuliez Bus; taş ocağı ve inşaat araçları alanında Iveco Astra; itfaiye araçları alanında Magirus; savunma ve güvenlik araçları alanında Iveco Defence Vehicles; motor ve şanzıman alanında FPT Industrial. www.cnhindustrial.com

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz