İtalya’da şok: Benzinli ve dizel araçlara 3 bin Euro ek vergi

16Avrupa ülkelerinde çevre korumaya yönelik yasal düzenlemelerin uzağında kalan İtalya’da yeni bir kanun teklifi ortalığı karıştırdı. Bugüne kadar otomotiv sektörünü kollayan İtalyanlar, bu kez Fiat’ın planlarını değiştirecek bir kararı meclislerinde görüşmeye başladılar. Buna göre düşük emisyonlu araçlara 6 bin euroluk indirim, benzinli ve dizel araçlara ise 3 bin euroluk “bindirim” yapılması teklif edildi. İtalya 2019 Bütçesi Temsilciler Meclisi’nden geçti.

Konuya yakın kaynakların değerlendirmesine göre öneri kanunlaşırsa, Fiat Chrysler fabrikalarında 5 milyar avroluk yatırım planını bu düzenlemelere daha uygun hale getirmek için revize etmek zorunda kalabilir.

İtalyan otomotiv şirketinin 5 milyar avroluk planları bozuluyor mu?

2019 Bütçe Kanunu’nda değişiklik

Geçtiğimiz hafta İtalya Temsilciler Meclisi’nde kabul edilen 2019 Bütçe Kanunu’nda yapılan bir değişiklikle hükümet, düşük emisyonlu taşıtlar için 6 bin avroya kadar sübvansiyon verecek. Buna karşılık benzinli ve dizel otomobiller için 3,000 Euro’ya kadar ek vergi getirmeyi öneriyor.

Temsilciler Meclisi’nden geçen öneri, İtalyan Senatosu’nda ele alınacak. İktidardaki koalisyonunu bir üyesi, kanunun Senato’da değişeceği yönünde görüş bildirmiş. Kqoalisyon hükümetinde sağ kanat çevreci yasalara katılmıyor.

Sendikalar ve otomotiv dernekleri de önerilen yeni vergiden dolayı İtalyan Hükümeti’ne uyardı.  Bu kararların sadece otomobil üreticilerini değil, otomotiv yan sanayini de kötü etkileyeceğini, iş ve istihdam kayıplarına yol açacağına dikkat çektiler.

Kaynak: Automobiles News

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz