İstanbulluyu yerli Otokar metrobüsleri taşıyacak

yerli otokar metrobüsleri

İstanbul Büyükşehir Belediyesi meclisi 2020 yılında eskiyen metrobüs filosunu yenilemek için gereken bütçenin onaylanmasının ardından yeni metrobüs testlerine başlamıştı. Aradaki süreç boyunca İBB çalışmalarını sürdürürken, İstanbullular yeni metrobüslerin ne olacağını merakla bekliyordu.

İETT Genel Müdürlüğü tarafından açılan 100 adetlik metrobüs alımı için Otokar’ın kazandığı ihalenin imzaları atıldı. İstanbulluları taşıyacak yeni metrobüsler için İETT Metrobüs Garajı’nda gerçekleşen imza töreni İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, İETT Genel Müdürü Alper Bilgili ve Otokar Genel Müdürü Serdar Görgüç’ün katılımıyla gerçekleşti.

Koç Topluluğu şirketlerinden Otokar, İETT’nin 100 adet metrobüs alımı ve araçların 3 yıl boyunca satış sonrası hizmetlerinin sağlanmasına ilişkin, toplam değeri 606 milyon TL olan ihaleyi kazanmasıyla İstanbul’un ulaşım standartlarına yeni bir soluk oluyor.

Otokar, İstanbul toplu ulaşımı için KENT’in 21 metrelik metrobüs versiyonu olan KENT XL’yi geliştirdi. İstanbul’un toplu ulaşımında üst düzey konfor sunacak olan 100 adet yerli Otokar KENT XL metrobüsleri, 2022 yılına kadar partiler halinde teslim edilecek. Otokar sözleşme gereği 3 yıl boyunca araçların satış sonrası hizmetlerini de sunacak.

Türkiye’nin Yeni Yerli Otokar Metrobüsleri

Gerçekleşen imza töreni sonrasında Otokar Genel Müdürü Serdar Görgüç, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’na yerli metrobüsün maketini takdim etti. Katılımcılar tören sonrasında İstanbul’un yeni metrobüsünü inceleyip, test etti.

Düzenlenen törende Otokar’ın metrobüslerini Türk mühendislerince tasarlandığı, Türk işçileri tarafından üretileceği belirtildi.

Otokar’ın araç ailesine kattığı, 21 metre uzunluğundaki ve 200 yolcu kapasitesi bulunan Türkiye’nin yerli metrobüsü KENT XL; yüksek performansı, dayanıklılığı, düşük yakıt tüketimi, üst seviyede emniyet ve konfor seviyesi ile toplu ulaşımda yeni bir dönem başlatacak.

Yerli Otokar Metrobüsleri Özellikleriyle Konfor ve Güvenlik Sunuyor

Yolcuların hızlı bir şekilde metrobüse binmesine ve inmesine imkân veren geniş, güvenli ve dışa açılan kapılara sahip olan araç, basamaksız tasarımı ve kolay ulaşılabilir koltuklarıyla toplu taşımada engelleri de ortadan kaldırıyor. Yerli Otokar metrobüsleri KENT XL; yüksek tavan yapısı, ferah iç hacmi ve güçlü kliması ile şehir içi toplu taşımacılıkta üst düzey keyif vadediyor. Araç, yüksek ısı ve ses yalıtımıyla da fark yaratıyor.

Yüksek motor gücü ve torku sunan araç, Super Eco sürüş moduyla vites geçiş aralıklarını optimize edip, yakıt tüketimini düşürüyor. İstanbul’un yol ve hava koşulları gözetilerek geliştirilen KENT XL, direksiyonlanabilir bağımsız süspansiyonlu 4’üncü aks yapısı ile yüksek manevra kabiliyeti sunuyor. Dönüşlerde savrulmayı engelleyen, motorun gücünü ve torkunu otomatik olarak limitleyen, elektronik körük yönetim sistemiyle yüksek güvenlik sunan Otokar KENT XL, sürüş esnasında çevresini tarayıp, yaya ve bisiklet algılıyor. Araç, kör noktaları tespit ederek edip tehlike anında şoförü ikaz eden uyarı sistemlerini de üzerinde barındırıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz