İstanbul Boğazı’nı motosikletiyle 3 dakikada geçti

Dünyaca ünlü motokros sporcusu Robbie Maddison, motosikletiyle
deniz üzerinden İstanbul Boğazı’nı geçti.

Avustralyalı Maddison, kendi tasarladığı özel motosikletiyle Ortaköy Meydanı’nda hazırlanan platformdan İstanbul Boğazı’na giriş yaptı.

Boğazın akıntısına meydan okuyarak, saatte 70 km hızla sürdüğü motorsikletiyle  1.5 dakikada Beylerbeyi’ne ulaştı. Ardından Beylerbeyi’nden geri dönerek, gittiği yolu yine 1.5 dakikada katetti.

Maddison: “İstanbul Boğazı’nı gördüğüm an motosikletimle geçmeyi hayal ettim: Başardım”

Mart ayında Algida Big Bold’un reklam filmi çekimi ve bu performansı için İstanbul’a keşfe gelen Maddison, “İstanbul Boğazı’nın derin akıntı ve sularında motosikletimi ilk kez kıtalararası sürdüğüm için çok heyecanlıyım. İstanbul Boğazı, dünyanın en yoğun trafiğine sahip kanallardan biri. İstanbul Boğaz sularından bugüne kadar her türlü deniz aracı geçmişti, ancak bir motosiklet geçmemişti. Bugün burada Algida Big Bold’la sınırlara meydan okuduk. Aylarca hazırlandık ve korkusuzca nasıl yapabileceğimizi araştırdık. Büyük ve dikkat çekici bir hikayenin altına ismimizi yazdırdık. Tam bir dakika gibi bir sürede, martılar eşliğinde Avrupa’dan Asya’ya geçtim. Zaman zaman akıntının 13 mile çıktığı boğazdaki bu performansımın verdiği keyfi hiçbir zaman unutmayacağım. Toplam performansım 3 dakika sürdü. Ancak performansım 1 senelik  bir çalışmanın sonucu. Bu sebeple 1 sene 3 dakikadır da diyebilirim” dedi.

Altı ay boyunca, 150 kişilik bir ekip çalıştı

Bir dakikalık kısa bir sürede Avrupa’dan Asya kıtasına geçen Robbie Maddison’ın performansı için 150 kişilik bir ekip; özel bir deniz operasyonuyla çalıştı.

İstanbul Boğazı, Maddison’ın heyecan verici performansı için gerekli tüm izinler alınarak, deniz trafiğine kapatıldı.

Maddison’ın performansını, 20 kişilik bir kamera ekibi ile ikisi ekstrem sporlarda kullanılan FPV drone olmak üzere toplamda dört drone kaydetti.

Kariyerinde sayısız rekora sahip Robbie Maddison’ın özel motosikleti için, tamamen geri dönüşümlü malzemeler kullanılarak özel iki rampa tasarlandı. Bu platformlar Ortaköy Meydanı ve Beylerbeyi Parkı’na yerleştirildi.

Ortaköy Meydanı’ndan start alan Maddison, deniz üzerinden karşıya geçerek Beylerbeyi Parkı’na uğradı, sonra Ortaköy Meydanı’na geri döndü.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz