İkinci elde fiyatlar ikinci dalga ile artacak

Bir süredir yüksek olması tartışılan ikinci el otomobil fiyatları ile ilgili bir yorum da 2plan İcra Kurulu Başkanı Orhan Ülgür’den geldi. İkinci elde fiyatların yukarı yönlü seyrinin yavaşladığını; ancak yakın dönemde sıfır araç fiyatlarının artması ile birlikte ikinci elde de fiyatların artacağını belirten Ülgür; pazarda dövizdeki dalgalanmalar ve sıfır araç arzının artmasının ikinci el araç piyasasına etkilerini değerlendirdi…

Markaların eylül ve ekim aylarında satacakları araçlar için kapora aldıklarını sözlerine ekleyen Ülgür şöyle konuştu;“Eylül ve Ekim ayları için aracın fiyatı tam olarak bilinmeden kaporalar önceden veriliyor ve böylelikle ön satış yapılmış oluyor. Ancak döviz kurlarındaki bu yükselişe ilave olarak kredi faizlerindeki artış gelecek aracın fiyatını yükselteceği için; kaporası verilmiş ön satışların müşteriler tarafından yüzde 20-30 seviyesinde iptal edilmesine neden olabilir. Sıfır araçlarda iptal edilebilecek bu satışlara ilave olarak otomotiv sektörünün en yoğun yaşanan dönemi; Kasım ve Aralık aylarında ürettirecekleri yeni araçların da gelişi ile sıfır araç arzında fazlalık yaşanabilir.”

2plan, birkaç ay önce kuruldu, Orhan Ülgür şirket İcra Kurulu Başkanı

Ülgür, ikinci el pazarı için karşı karşıya kalma ihtimali olan durumu da şöyle dile getirdi;  “Markaların Ağustos ve Eylül ayında satışları için önemli bir aksiyon alacaklarını düşünmüyorum. Bu dönemde ekonomik ve siyasal gelişmeleri izleyecekler. Bu dönem, bu yüzden kur artışlarına paralel olarak ikinci el fiyatları bir miktar yukarı doğru hareketlenecek. Çünkü markalar daha şimdiden ürünlerine kurlardaki artışı yüzde 5-10 aralığında yansıttılar. Ekim, Kasım ve Aralık ayları için şimdiden bir tahminde bulunmak zor; yukarıda bahsettiğimiz üzere bu süreçteki yaşanan gelişmeler ve markaların bu gelişmeler üzerine alacakları aksiyonlar, fiyatlar ve piyasa üzerinde etkili olacak.”

İkinci elde satışlar 5 milyonun üzerinde olacak

İkinci elde satışların, pandeminin etkilerinin görüldüğü 2020 yılının 2. çeyreğinde 380-400 bin seviyelerinde seyretmesine rağmen; Haziran ve Temmuz aylarında 600-650 binlik normal satış seviyelerine ulaştığını söyleyen Ülgür; 2020 yılında geçen yıl olduğu gibi mükerrer satışlar düşüldüğünde, yıllık satış adetinin 5 milyon üzerinde gerçekleşeceğini belirtti.

İkinci el pazarında en çok tercih edilen modellerin geçtiğimiz yıl 50-60 bin TL bandında olan araçlardan oluştuğunu hatırlatan Ülgür; bu seviyenin 80-100 bin TL aralığına yükseldiğini söyledi. Genelde tercih edilen araç tipinin Türkiye’ye uygun olan ve kolay satılabilecek; fakat rakamı çok büyük olmayan araçlar olduğunu da sözlerine ekleyen Ülgür;

“Bunlar pazarın yüzde 70’ini oluşturuyor diyebiliriz. Kalan yüzde 30’u da lüks ve lüks altı gibi arada kalan araçlar. Çoğunlukla daha hızlı satılacak olan; sedan tipinde ve parçası bol olan araçlar aranıyor. Türk insanı ikinci elde aracın özelliklerine, yaşına, kilometresine, hasar kaydı olup olmadığına bakıyor. Ama elbette her zaman mükemmel araç bulunamıyor. Dolayısıyla araç alacak kişiler, kendileri için bir öncelik sırası belirliyor. Örneğin; 3 yaşın altında olması daha büyük avantaj. Zaten 100 bin TL’nin altında 1-2 yaşlarında araç bulmak çok zor. Örneğin 2014-2015 model yıllarından bahsedersek, aslında orada daha büyük bir pasta olduğu aşikar” diye konuştu.

2plan 10 bayi oldu

Ülgür, 2plan olarak ikinci el pazarında mevcut iş modellerinin işleyişini kolaylaştırmak için; yeni bir değer zinciri yaratmak üzere yola çıktıklarının altını çizerek sözlerine şöyle devam etti; “2plan olarak faaliyetlerimize pandemi döneminde başladık. O zaman 6-7 bayiyle deneme yapıyoruz demiştik ve şu anda 10 bayiyle denememizi sürdürüyoruz. Bunların birçoğu ile deneme süreci olumlu sonuçlandı ve kurumsal kimliğimizi uygulamaya başladık. Sene sonu için 15 bayilik bir hedefimiz vardı ve bu hedefimizi mevcut durumda geçebilecek gibiyiz. Diğer taraftan şu anda planladığımız satışları gerçekleştiriyoruz. 2020 yılı aslında bizim kurumsal yapılanmamızı tamamlayacağımız bir yıl olacak. 2021 yılında devreye alacağımız gerek stok finansmanı gerekse tüketiciye yönelik finansman paketleri ile adetsel büyümeye geçeceğiz. Hedefimiz 5 yılda 100 bayi, 50.000 adet satış ve mutlu müşteri.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz